1/2023

Obchodujte s druhotnými surovinami. Digitálně!

| autor: Petr Jarolímek0

Obchodujte s druhotnými surovinami. Digitálně!

Popsal byste, prosím, pro naše čtenáře způsob fungování Cyrklu?

Burza druhotných surovin cyrkl.cz funguje jako digitální tržiště a zprostředkovatel obchodu mezi firmami, které poptávají druhotné suroviny, a těmi, které mají co nabídnout. Firma nebo obec se může na stránkách jednoduše registrovat a nalézt v jednoduchém filtrování podle typu materiálu a vzdálenosti komoditu, která je vhodná pro jeho výrobu. Plasty, stavební materiály, kovy a mnoho dalších.

Obráceně může firma zadat nabídku a těšit se, že náš tým bude pracovat za ni a najde jí vhodného kupce. Celé řešení je v současné době pro nově registrující zdarma. Další cesta ke snižování transakčních nákladů vede právě přes data a strojové učení.

Po několikaměsíční práci na databázovém nástroji jsme na konci srpna spustili automatizovaný proces, v rámci kterého bude vložený inzerát strojově vyhodnocen a v reálném čase přeposlán na relevantní firmy se zájmem o danou komoditu. Od tohoto inovačního nástroje si slibujeme ještě rychlejší propojení firem na trhu a dramatický nárůst zobchodovaných materiálů.

Jak poznám, že se jedná o druhotnou surovinu a nikoli o odpad?

Za druhotnou surovinu jsou považovány materiály, suroviny, výrobky, odpady, které po úpravě mají kvalitu vstupní suroviny a společně s primárními surovinami vstupují do výroby. Jednoduchá a jasná definice ale neexistuje. Obecně je dobrou indikací to, že pro materiál lze najít kupce a nejedná se o nebezpečný odpad. Také platí, že pokud už jednou materiál zaevidujete jako odpad, stává se skutečně odpadem.

Druhotnou surovinou se pak rozumí materiály mající níže uvedený charakter: 1) vedlejší produkty; 2) upravené odpady, které přestaly být odpadem poté, co splnily podmínky a kritéria, pokud jsou stanovena (neodpad); 3) materiály získané z výrobků podléhajících zpětnému odběru (dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech) a z dalších výrobků, využitelné pro další zpracování; 4) nespotřebované vstupní suroviny a materiály předávané k novému využití. Pro rychlou indikaci, zda máte odpad anebo druhotnou surovinu, nám můžete zavolat, či napsat.

Když nabízím nebo poptávám nějakou druhotnou surovinu, jakým způsobem mi může cyrkl.czpomoci?

Především tím, že Vám pomůžeme sehnat relevantního partnera, ať už nějaký materiál nabízíte nebo sám hledáte. Velkou pomocí je v tom jednak zmíněná automatizace tržiště, kdy po vložení nabídky se nabídka v reálném čase dostane k tisícům firem, se kterými spolupracujeme. Stará se o Vás ale i pětičlenný tým, který vám pomůže zefektivnit nakládání s materiály a sehnat ty nejlepší možné vstupy pro výrobu.

Mnoho firem tak už dnes dostává zaplaceno za něco, za co bylo dříve ochotno platit. Zároveň dostáváme například kvalitní plastový regranulát pro výrobce, který je na ceně poloviny primárních vstupů anebo kvalitní stavební recykláty do míst, kde primární suroviny významně zdražují.

Zdroj fotografie a obrázku: cyrkl.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS