2/2023

Obchodování s emisními povolenkami je čistě politickým trhem, tvrdí analytik

| autor: Martin Rojko| zdroj: energie-portal.sk0

Znečištění ovzduší
zdroj: Pixabay

V další dekádě nepočítají podniky nakupující emisní povolenky s růstem ceny CO2. Někteří analytici předpokládají opak. Proč?

Subjekty povinně zapojené do obchodování s emisními povolenkami očekávají, že v Evropě se cena povolenek CO2 bude v této dekádě pohybovat v průměru kolem 32 eur za tunu oxidu uhličitého.

Podle průzkumu organizace IETA, který realizovala společnost PwC během letošního dubna, se očekávání o ceně snížily meziročně o 12%. V loňském roce respondenti uváděli průměrnou cenu povolenek do roku 2030 na úrovni 36 eur.

"Bylo by neobvyklé, kdyby jakýkoli trh byl v současnosti stejně optimistický jako před rokem. Je povzbudivé, že politická vůle nevyprchává a v mnoha zemích ještě vzrostla," komentuje Dirk Forrister, výkonný ředitel IETA.

Výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo 137 členů IETA a 22 aerolinek, ukázaly mírnější očekávání subjektů ve všech regionech světa. Největší změny byly zaznamenány mezi podniky v Mexiku a Novém Zélandu, a to až o více než třetinu ve srovnání s minulým rokem.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP