1/2024

Nové zprávy o trhu s energií ukazují nárůst větrné energie

| autor: Tisková zpráva Evropské komise0

Nové zprávy o trhu s energií ukazují nárůst větrné energie

Byly zveřejněny nejnovější zprávy Evropské komise o trzích s plynem a elektřinou , které pokrývají poslední čtvrtletí roku 2017, a obsahují širokou škálu údajů o dodávkách a používání elektřiny a plynu v EU.

Zpráva o trhu s elektřinou potvrzuje, že v posledních několika letech byla spotřeba elektřiny v EU jasně oddělena od hospodářského růstu. 

HDP EU se mezi rokem 2010 a koncem roku 2017 zvýšil o téměř 12%; za stejné období se spotřeba elektřiny snížila o 4%. Kromě toho v prosinci 2017 bylo v EU vytvořeno více energie než v minulosti: 41 TWh (terawatthodin), což odpovídá 16% elektrické energie EU.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 byly ceny elektřiny v EU ve srovnání s předchozím čtvrtletím obecně vyšší. 

To bylo způsobeno vyšší sezónní poptávkou na počátku zimního období a rostoucím využíváním fosilních paliv při výrobě elektřiny, jelikož významné jaderné kapacity byly ve Francii vyřazeny z provozu buď z důvodu údržby, nebo z bezpečnostních inspekcí. 

Maloobchodní ceny elektřiny pro zákazníky z domácností v průměru meziročně vzrostly v průměru o 5% v prosinci 2017 v hlavních městech EU, a to především v důsledku zvýšených nákladů na dodávky energie, což odráží vývoj velkoobchodních cen elektřiny.

Zpráva o trhu s plynem ukazuje, že navzdory mírnému meziročnímu poklesu v posledním čtvrtletí roku 2017 spotřeba zemního plynu v EU činila 491 mld. m3, což je o 6% více než v roce 2016 a nejvyšší úroveň od roku 2010. 

V prosinci Evropa získala svou první dodávku z nového zařízení Yamal LNG (tekutého zemního plynu) společnosti Novatek, což znamená, že poprvé jiná společnost než Gazprom dodala do EU ruský plyn. 

Přestože vysoké ceny v Asii, způsobené nárůstem čínské poptávky, z Evropy činily méně atraktivní místo pro dodávky LNG, dovozy LNG do EU se v posledním čtvrtletí roku 2017 meziročně zvýšily o 16%.

Výbuch v centru Baumgarten v Rakousku spolu s přerušení ropovodu Forties v Británii, zvýšily v polovině prosince ceny evropských distributorů, ale výpadek byl rychle vyřešen.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP