2/2023

Nové dotace pomohou radnicím zejména v boji se smogem

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Nové dotace pomohou radnicím zejména v boji se smogem

Na ně vyčlenil rezort celkem 110 milionů korun, o které se mohou obce a kraje ucházet od 5. května. Zároveň mohou požádat i o dotace na projekty spojené s rozvojem místní Agendy 21 a zapojením do iniciativy Pakt starostů a primátorů pro klima a energii. Na tyto projekty bylo vyčleněno 15 milionů korun.

„Naším cílem je motivovat obce tam, kde to má smysl, ke speciálním opatřením v oblasti dopravy. Smogové situace významně ohrožují lidské zdraví a je třeba jim všemi možnými nástroji předcházet.

Nabízíme proto obcím finanční prostředky na zpracování dopravních studií, které mohou vést k zavedení nízkoemisních zón, ale třeba také ke zpracování regulačních řádů, které regulují dopravu po omezenou dobu. To je jedna část aktuální podpory mířící přímo do zlepšení kvality ovzduší.

Další peníze uvolňujeme na zrychlení realizace opatření, která vyplývají z Programů zlepšování kvality ovzduší prostřednictvím konkrétních akčních plánů“, říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

První ze tří nově vyhlašovaných výzev (výzva č. 9) pomůže radnicím předcházet smogovým situacím a snížit hlukovou zátěž obytných oblastí. Prostředky získají obce na zpracování studií proveditelnosti pro zavedení nízkoemisních zón, na zpracování plánů udržitelné městské mobility a na zpracování studií proveditelnosti regulačních řádů.

„Přestože se daří České republice dlouhodobě snižovat emise znečišťujících látek do ovzduší, stále u nás není kvalita ovzduší vyhovující tak, jak bychom chtěli. Kromě průmyslu a vytápění domácností ji významně ovlivňuje také doprava.

Právě u emisí z dopravy zaznamenáváme v posledních letech opětovný nárůst,“ vysvětluje ministr Brabec a dodává: „Naší snahou je zvrátit tento trend. Obce od nás dostanou na řešení nepříznivé situace až 80% dotaci.“

Díky dotovaným studiím proveditelnosti budou mít města a obce k dispozici všechny podklady umožňující vyhlášení nízkoemisní zóny. Výsledkem této analýzy bude představa o množství vozidel, kterých se mají týkat nastavená pravidla, návrh optimalizace dopravní infrastruktury i dalších dopravních opatření dané obce, dále analýza kvality ovzduší včetně zhodnocení efektu po zavedení nízkoemisní zóny.

Studie obcím nabídne i výběr objízdné trasy, plán pro organizaci dopravy a dopravního značení, stanovení pravidel podle emisních kategorií vozidel, výjimky pro vjezd do nízkoemisní zóny atd. Kromě jiného budou mít díky ní i vizi ekonomické efektivnosti projektu.

Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman dodává: „Touto cestou chceme usnadnit radnicím řešení takových vážných smogových situací, s jakými jsme se setkali například letos v zimě.“

Žádosti o dotace bude Státní fond životního prostředí ČR od obcí a měst přijímat od 5. května do 27. září 2017, dotace může uhradit až 80 % z celkových nákladů. K ochraně ovzduší přispěje i další dotační výzva (výzva č. 8), v níž je připraveno z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR 100 milionů korun na zpracování akčních plánů a následnou realizaci opatření vyplývajících ze schválených programů zlepšování kvality ovzduší.

Určena je krajům a obcím s rozšířenou působností, které mohou své žádosti podávat do konce letošního června. Dotace pokryje krajskému nebo obecnímu úřadu do 31. 12. 2020 polovinu mzdových nákladů na jedno nově zřízené pracovní místo, zaměřené na zpracování akčního plánu a po jeho schválení na koordinaci a administrativní podporu aktivit stanovených tímto akčním plánem.

Zlepšit kvalitu životního prostředí ve městech a obcích, prostřednictvím mimo jiné i snižování emisí skleníkových plynů a místní Agendy 21, si klade za cíl poslední z trojice nových výzev (výzva č. 7). O dotaci ve výši 80 % z celkových výdajů mohou žádat obce, městské části, svazky obcí, kraje a místní akční skupiny do 29. září 2017.

Se svými dotazy se mohou žadatelé obracet na pracovníky call centra SFŽP ČR na telefonním čísle 800 260 500, případně prostřednictvím e-mailové adresy: dotazy@sfzp.cz.

Odkazy na dokumenty k výzvám:

Dokumenty k výzvě 7.

Dokumenty k výzvě 8.

Dokumenty k výzvě 9.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP