Reklama

30. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Nová LED žárovka bude ještě úspornější a levnější

Vědci vymysleli inovativní způsob výroby luminiscenčních diod, který snižuje náklady, ztráty energie a zvyšuje světelný výkon.

LED žárovky jsou nejúspornějším zdrojem osvětlení, jaký dosud lidstvo vymyslelo. Šetří energii v porovnání s klasickými žárovkami, i halogenovými zářivkami. Hlavní překážkou jejich rozšířenějšího používání je prodejní cena.

Cena LED žárovek však postupně klesá. Nejlevnější s nejmenším výkonem lze v prodejnách nebo přes internet koupit již od 50 korun. Nejširší použití mají LED diody s paticí E27, pro menší výkon například do interiérových svítidel nebo lustrů jsou vhodné LEDky s objímkou E14.

Náhradou za klasické bodové halogenové žárovky jsou bodové LED diody GU10. Populární paticí pro výrobce svítidel a osvětlovací techniky jsou i G9 LED žárovky. Ačkoli vyšší cena se vrátí na úsporách poměrně brzy, často je to faktor odrazující od používání LED-ky.

Ještě úspornější LED žárovka

To však již brzy nemusí být zásadnějším problémem. Vědci a studenti z hongkongské Polytechnické univerzity vyvinuli novou technologii vlákna. Jejím použitím se energetická účinnost LED žárovky ještě více zvyšuje. Zároveň se snižují náklady na výrobu a tedy i možná prodejní cena v obchodech.

Přestože tradiční LED diody se vyznačují poměrně vysokou účinností svítivosti na úrovni 100 lm/W, nová technologie dosahuje až 129 lm/W. Pouze pro srovnání, úsporná zářivka dosahuje 48 - 65 lm/W, halogenová žárovka 16 - 22 lm/W, obyčejná žárovka 15 lm/W.

Vědci vyčíslili, že při denním osmihodinovém používání budou náklady na spotřebu energie představovat 33 hongkongských dolarů ročně. Tradiční ledka spotřebuje za stejných podmínek 47 HK ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372