2/2022

Nizozemský export elektrické energie prudce stoupl vzhledem k ziskovosti plynových elektráren

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

Elektrárna
zdroj: Wikimedia.org

Nizozemsko bude pravděpodobně i v dalších měsících letošního roku nadále exportovat velké množství elektrické energie, a to vzhledem k vysoké marži plynových elektráren a velkému nárůstu instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách.

Během července dosáhl nizozemský export elektřiny dle dat Entso-E a energetického portálu Montel na 2,1 TWh. Exportní trend pokračuje také v srpnu, kdy zatím Nizozemsko, ve srovnání se stejným časovým obdobím v červenci, exportovalo o 50 % více elektřiny.

Clean spark spread

Přibližně 56 % nizozemské produkce elektrické energie pocházelo v červenci z elektráren spalujících zemní plyn. Jedním z hlavních důvodů zvýšeného využívání paroplynových elektráren byl výrazný pokles cen zemního plynu v letošním roce, který napomohl, aby se hrubá marže paroplynových elektráren (clean spark spread) dostala znatelně výše než marže uhelných elektráren (clean dark spread).

V úterý se pohyboval nizozemský clean spark spread na příští měsíc okolo 11,69 EUR/MWh, zatímco marže uhelných elektráren okolo -0,41 EUR/MWh. “Nizozemsko bude exportovat tak dlouho, dokud zůstanou mezní náklady na plyn pod mezními náklady na uhlí. Je to zajímavá doba,” nechal se slyšet obchodník s elektřinou na tamním trhu.

Dodal také, že dostupnost paroplynových elektráren byla výborná, jelikož mnohé elektrárny odložily vzhledem k aktuálním podmínkám na trhu své plánované odstávky.

Také další tradingové ukazatelé naznačují, že nizozemský export by měl pokračovat i v dalších měsících. Ceny na nizozemské burze s elektřinou se pohybují pod cenami na německém trhu, kam směřuje největší část exportu. V úterý se například obchodoval nejbližší roční kontrakt na nizozemském trhu za 39,50 EUR/MWh, zatímco na německém trhu to bylo 40,10 EUR/MWh.

„Nizozemská cenová křivka pod tou německou z dlouhodobého hlediska znamená, že Nizozemsko bude v exportní pozici,“ dodal trader.

Investice do řízení soustavy

Provozovatel přenosové soustavy Tennet v reakci na předpokládané zvýšené toky elektrické energie na hranici mezi Německem a Nizozemskem uvedl, že bude zapotřebí zdvojnásobit roční investice na 4-5 miliard EUR, aby byl schopen lepe řídit přenos energie.

Offshore větrné parky

Během letošního roku dojde také k výraznému nárůstu instalovaného výkonu Nizozemska v offshore větrných elektrárnách. Dva velké offshore větrné parky, o celkovém výkonu 752 MW a 731,5 MW, by měly být na konci roku připojeny k síti, čímž se více než zdvojnásobí aktuální výkon v offshore větru, který aktuálně činí cca 1 GW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia