1/2021

Německo dle vládní zprávy nedosáhne svých klimatických cílů, ministerstvo životního prostředí ji zpochybňuje

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

industry-g3f505b34b_640.jpg
zdroj: pixabay

Německé úsilí ve snižování emisí nebude stačit k dosažení klimatických cílů země, uvádí vládní zpráva. Náš západní soused svůj klimatický cíl pro rok 2030 dle studie nedosáhne o 16 procentních bodů. Podle německého ministerstva životního prostředí je však průkaznost zprávy "omezená", jelikož mezitím bylo přijato mnoho dalších opatření.

Zpráva vypracovaná Institutem pro aplikovanou ekologii (Öko-Institut) v souladu s požadavky Evropské unie předpovídá, že emise v Německu klesnou do roku 2030 o 49 % a do roku 2040 o 67 % ve srovnání s úrovní z roku 1990. Klimatické cíle však stanovují snížení o 65 %, resp. 88 %. "Německo by tak v příštích dvou desetiletích nesplnilo své klimatické cíle, pokud by nebyla přijata žádná další opatření," uvádí Öko-Institut.

Zpráva zohlednila všechna opatření, která byla přijata do konce srpna 2020. Podle institutu přispěje v příštích letech k největšímu snížení emisí energetický sektor, a to díky postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí, rostoucímu počtu obnovitelných zdrojů energie a rostoucím cenám emisí skleníkových plynů v evropském systému obchodování s emisemi (EU ETS).

Předpokládá se, že emise skleníkových plynů v tomto odvětví klesnou do konce desetiletí na 193 milionů tun ekvivalentu CO2 a do roku 2040 na 75 milionů tun, čímž bude překročen odvětvový cíl.

Snižující se energetická náročnost budov a přechod na elektromobilitu dále přispějí ke snížení emisí CO2, i když v mnohem menším měřítku. Snížení emisí v sektoru budov dle předpovědi do roku 2030 dosáhne přibližně 57 % namísto 68 %, jak požaduje vládní cíl. Snížení emisí v dopravě potom 23 % namísto 48 %. Emise v průmyslu by měly do roku 2030 klesnout o 45 % namísto 58 %.

"Zpráva jasně ukazuje, že stávající nástroje je třeba dále rozvíjet a zavádět i nové," uvedl Ralph Harthan, výzkumný pracovník Öko-Institutu. Závěry zprávy budou pravděpodobně využity v koaličních jednáních sociálních demokratů (SPD), Zelených a Svobodných demokratů (FDP), kteří v nejbližších dnech plánují zahájit formální rozhovory o vytvoření vládní koalice.

Zpráva nezohledňuje poslední vývoj

Německé ministerstvo životního prostředí však uvádí, že průkaznost zprávy bude velmi "omezená", jelikož mezitím bylo přijato mnoho dalších opatření. Zpráva zahrnuje opatření přijatá v rámci německého energeticko-klimatického plánu a stimulačního balíčku na oživení ekonomiky po koronavirové krizi.

Rozhodnutí německého ústavního soudu z roku 2021, dle něhož musí vláda stanovit závazné cíle pro snižování emisí, však není zohledněno, stejně jako rychlý růst cen evropských emisních povolenek (EUA) v posledních měsících.

Citlivostí analýza však ukazuje, že při výrazně vyšších cenách EUA klesnou emise skleníkových plynů do roku 2030 o 51 % ve srovnání s rokem 1990. Nicméně i v tomto případě by nebylo cíle pro rok 2030 dosaženo.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo