1/2024

Několik jednoduchých rad, jak snížit spotřebu tepelné energie v domácnosti

| autor: Martina Jandusová0

Několik jednoduchých rad, jak snížit spotřebu tepelné energie v domácnosti

Optimální teplota

Například k tomu, že místnosti nebudete přetápět a nastavíte správnou teplotu, kterou budete posléze regulovat. Vytápět místnosti na 23 °C, či dokonce více stupňů, je zbytečné a především nešetrné. Snížení teploty alespoň o jeden stupeň se do nákladů za vytápění může promítnout úsporou až 6 %. Optimální teploty v místnostech se pohybují okolo 20 °C a můžete je přizpůsobit dle určení jednotlivých místností:

  • v kuchyni 18–20 °C,
  • v obývacím a dětské pokoji nebo pracovně 20–22 °C,
  • v ložnici 16–18 °C,
  • v koupelně 22–24 °C,
  • v chodbě 15–18 °C.

Po nastavení správných teplot topení nevypínejte. Mnozí lidé se mylně domnívají, že tím ušetří, ale opak je pravdou. Místnost, která vychladla, je nutné intenzivně vytopit, abychom dosáhli zpět potřebné teploty. Čímž se logicky výrazně navyšuje spotřeba energie. Proto, když z domu například odcházíte, prostory raději temperujte, a to v rozmezí přibližně 15 - 17 °C.

Uklízet, větrat a těsnit

Nábytek, který je umístěn před radiátory, brání cirkulaci tepla. Proto je dobré místa uvolnit a stejně tak odstranit těžké záclony nebo závěsy. Čistěním radiátorů dosáhnete nejenom snížení prašnosti v místnosti, ale snížíte tím i spotřebu tepla, která se může nánosy prachu zvýšit o více než 8 %.

Větrat místnosti je důležité, ale i to je potřeba dělat chytře, čili rychle a intenzivně. Při půlhodinovém větrání skrze malé škvíry dojde akorát k únikům tepla a ochlazení místnosti, kterou kvůli tomu budete muset zase o to víc vytopit. K únikům tepla může docházet i proto, že nedoléhají nebo jsou špatně utěsněná okna, případně je pod spodní hranou dveří mezera. Tomu je třeba zabránit. Poradit si můžete smotanými dekami či ručníky, anebo nakoupit speciální zarážky a chrániče.

Chytré technologie

Pokud všechny tyto rady znáte a chtěli byste udělat víc, můžete přistoupit k investici do šikovných technologií. Energii na vytápění mohou snížit digitální termostaty, které automaticky regulují vytápění a to podle vaší potřeby. Dokonce si můžete nastavit týdenní plán topení s několika teplotními režimy. A v případě, že teplota klesne pod nastavený limit, topení se samo zapne a místnost vytopí na určenou teplotu.

I v případě, že máte podlahového topení, můžete využít termostat. Pro ovládání elektrického podlahového topení existuje speciální termostat, který sleduje teplotu podlahy nebo místnosti. A umožňuje kombinovaně regulovat jejich teplotu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP