1/2022

Navýšit domácí výrobu vodíku bude obtížné

| autor: Pavel Mohrmann0

kocurek-1-1067x1600.jpg
zdroj: egubrno.cz

Solární konference pořádaná Solární asociací přinesla přehršel témat. Téma vodíku však bylo akcentováno asi nejvíce a protkávalo téměř každou přednášku.

Několik zajímavostí o vodíku jsme se dozvěděli také z přednášky Michala Kocůrka ze společnosti EGÚ Brno, a.s. Pro více informací jsme se s Michalem Kocůrkem k tématu vrátili v krátkém rozhovoru.

Kolik zeleného vodíku by bylo potřeba pro akumulaci energie pro rozumné energetické hospodářství ČR?

Rozumné energetické hospodářství ČR využívá vodík vznikající především jako produkt elektrolýzy, která se realizuje při nadprodukci elektřiny z obnovitelných zdrojů (FVE a VTE). K jeho využití pak dochází zejména v průmyslových procesech, kde může tento vodík nahradit vodík vznikající jinak z fosilních zdrojů.

Balíček Fit for 55 přišel s požadavkem na spotřebu vodíku v průmyslu v roce 2030, který bude z 50 % pocházet právě z obnovitelných zdrojů. Plán REPowerEU pak tuto hranici ještě navyšuje na 78 %. Pokud je dnes v ČR výrobní kapacita vodíku na úrovni přibližně 120 tis. tun, pak necelých 94 tis. tun by mělo být vyrobeno z OZE pomocí elektrolýzy. K tomu by bylo potřeba například 2,15 GW elektrolyzérů s 25% využitím. Nákladově se bavíme minimálně o 125 mld. Korun.

Kolik instalovaného výkonu OZE bychom u nás pro tuto vodíkovou akumulaci potřebovali?

V takovém případě by bylo třeba instalace přibližně 7 GW fotovoltaiky. Velké množství elektřiny z těchto FVE by však zejména v časech výkonové špičky elektrolyzéry nedokázaly zpracovat. Jedním dechem zároveň dodávám, že vše popsané se týká pouze vodíku, který již v průmyslu máme a chceme jej částečně nahradit obnovitelným. Vůbec to nereflektuje další možné požadavky na využití vodíku v energetice či dopravě.

Jak je představa výroby vodíku z OZE v našich podmínkách a při našich potřebách energie reálná?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO