1/2021

Nanofiltrační membrány odstraňují z průmyslových odpadních vod těžké kovy

| autor: Martina Jandusova0

treatment-plant-wastewater-2826987_640.jpg
zdroj: pixabay

Speciální membrány vědců z ruské Národní univerzity vědy a technologie a výzkumníků z Indie dokáže odstranit arsen a olovo z vody s účinností 87%, respektive 98%.

Za znečištěním vody stojí zejména industrializace. Do životního prostředí vnikají průmyslové odpady, z nichž lze většinu označit jako nebezpečné. V nich se vyskytují těžké kovy, jako arsen, olovo a kadmium, které mohou způsobit metabolické poruchy a mohou mít různé kritické účinky na organismy. Pro životní prostředí jsou extrémně toxické.

Předtím, než je možné odpadní vody produkované průmyslovými provozy znovu použít nebo do životního prostředí uvolnit, je nutné je vyčistit, což přináší několik významných výzev. Je nutné zavést účinný způsob čištění, aby se odstranily kontaminanty a zajistilo se, že průmyslová odvětví fungují zcela v souladu s regionálními normami. Tento proces společnostem přináší i úsporu peněz, neboť umožňuje opětovné použití vody v jejich průmyslových procesech a minimalizuje náklady na zpracování odpadu.

Jednou z nejnadějnějších metod čištění a odstraňování iontů těžkých kovů z vody je membránová technologie. Působí jako účinná bariéra, „filtr“, zároveň je poměrně snadné jej vyrobit. Oplývají ale určitými limity, jako je vysoká spotřeba energie, krátká životnost membrány, nízká produktivita a selektivita.

Odstranění arsenu a olova s vysokou účinností

Vědci stáli před úkolem, jak přeměnit membránovou technologii na všestrannější a komerčně dostupnější metodu čištění odpadních vod. Mezinárodní tým vědců z Ruska a Indie navrhl, aby se problém řešil syntézou nového typu membrán - pórovitých nanočástic oxidu hlinitého dopovaného zinkem. Výsledky jejich práce byly publikovány v časopise Chemosphere.

EAGB_banner_logo_640x426px_mensi_YZEwZvt.width-700.jpg

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo