1/2024

Náměstek René Neděla jednal v Houstonu s americkým ministrem pro energetiku Rickem Perrym

| autor: MPO ČR0

Náměstek René Neděla jednal v Houstonu s americkým ministrem pro energetiku Rickem Perrym

Zasedání předcházela večeře podávaná americkým ministrem pro energetiku Rickem Perrym. Diskutovalo se o budoucnosti transatlantické energetické bezpečnosti.

P-TEC je iniciativou USA, je vázán na Iniciativu Trojmoří (Three Seas Initiative – 3SI) a jeho záměr byl vyhlášen Rickem Perrym během 3. Summitu 3SI, který proběhl v září 2018 v Bukurešti.

Iniciativa P-TEC má mít politicko-bezpečnostní a ekonomický rozměr, jejím hlavním cílem ze strany USA je energetická bezpečnost považovaná z americké strany za jeden z pilířů transatlantických vztahů, a to i s ohledem na aktuální politický kontext.

Dalšími zamýšlenými cíli jsou rozvoj energetiky a obchodu, energetická účinnost, transparentní a integrované energetické trhy a, v neposlední řadě, umožnění amerických dodávek LNG do Evropy.

P-TEC má být komplementární k iniciativě 3SI i ke vztahům mezi EU a USA (EU-US Energetická rada), pilotně je zaměřen výlučně na členské státy 3SI (Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko) a země západní Evropy (zejména Německo) a země sousedící s EU mají být v roli pozorovatelů.

Jednou ročně by se mělo uskutečnit setkání účastnických zemí P-TEC na ministerské úrovni, a to současně s podnikatelským a investičním fórem, které by definovaly způsob a umožnily mechanismy financování jednotlivých vybraných projektů.

Nadcházející summit 3SI se uskuteční v červnu 2019 v Lublani a na podzim tohoto roku avizovali Američané zájem uspořádat plenární zasedání P-TEC v některé zatím blíže nespecifikované zemi 3SI.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP