1/2024

MŽP ČR ohledně funkčnosti systému SEPNO

| autor: TZ MŽP ČR0

MŽP ČR ohledně funkčnosti systému SEPNO

Na začátku května 2018 jsme spustili nový Systém evidence přepravy nebezpečných odpadů (SEPNO) jako nástroj pro snížení administrativní zátěže povinných subjektů a zároveň pro zlepšení kontroly přepravy nebezpečných odpadů v rámci České republiky.

Po více než půl roce svého provozu plní systém všechny funkce, které má. Povinné osoby systém bez problémů využívají, o čemž vypovídají statistiky týkající se počtu přeprav, které byly do systému zadány.

Výsledky provozu SEPNO ukazují, že se neprokázaly kritické předpovědi některých subjektů a asociací, že systém bude nefunkční a že se většina ohlášení bude provádět přes datovou schránku Ministerstva životního prostředí. Žádné ohlášení přes datovou schránku MŽP neproběhlo, všechna ohlášení byla provedena přes SEPNO.

Přehled přeprav v SEPNO za období 2. 5. 2018 – 31. 10. 2018 (data k 6. 11. 2018) ZDE (PDF, 93 kB)

Ohlašování přepravy nebezpečných odpadů je v souladu s § 40 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění a zákonem č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí, v platném znění.

Správcem SEPNO je Ministerstvo životního prostředí, provozovatelem systému je CENIA, Česká informační agentura životního prostředí. Systém je přístupný prostřednictvím portálu SEPNO zde.

Služby systému jsou dostupné uživatelům registrovaným v registru systému ISPOP. Na portále jsou zveřejněny manuály, návody a informace související s výkonem agendy a prací v systému SEPNO. V aplikaci po přihlášení nalezne uživatel veškerou funkcionalitu pro splnění povinnosti v souladu s legislativou.

Informace k SEPNO naleznete zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP