2/2022

MPO vydalo aktualizovaný harmonogram výzev OP PIK. SP ČR doporučuje firmám program využít ještě letos

| autor: SP ČR0

MPO vydalo aktualizovaný harmonogram výzev OP PIK. SP ČR doporučuje firmám program využít ještě le

Není také jisté, jaké možnosti dotačních programů budou moct podniky využít v roce 2021, kdy by mělo být zahájeno nové programové období. Svaz průmyslu proto firmám doporučuje, aby peníze z dotačních programů využily ještě letos.

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos vyhlásí poslední výzvy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) v rámci současného programového období v celkové výši alokace 12 mld. Kč. Svaz průmyslu a dopravy ČR je dlouhodobě s MPO ve spojení a jedná o nastavení či možných změnách v OP PIK.

V minulosti se Svazu průmyslu podařilo zlepšit některá nastavení výzev či hodnotících kritérií, která pomohla odstranit některé bariéry čerpání pro firmy. Vláda se za současné situace rozhodla provést možné realokace a přesunout prostředky z OP PIK.

Svaz průmyslu a dopravy však stále hájil potřebu udržet a vyhlásit výzvy v řadě klíčových programů pro podnikatele. V tuto chvíli se tak Svazu průmyslu podařilo udržet a zajistit vyhlášení klíčových výzev například v programech Aplikace (s alokací 3,7 mld. Kč), Inovace (1,5 mld. Kč), Potenciál (1,1 mld. Kč), Technologie 4.0 (550 mil. Kč) či Úsporyenergie (2 mld. Kč). O udržení výzev v těchto programech ujistil zástupce Svazu průmyslu a dopravy i ministr průmyslu Karel Havlíček na jednání tripartity.

I přes určité bariéry plynoucí z podmínek čerpání evropských prostředků se jedná o programy, o které má zájem dostatek firem s kvalitními projekty. Například program Aplikace umožňuje pokračovat ve výzkumných a vývojových aktivitách, u kterých je poskytována dotace i na osobní náklady a míra podpory patří mezi ty vyšší. Díky vyšší alokaci mají pak firmy i větší šanci na získání dotace.

Doporučujeme firmám prostředky určené na letošní rok maximálně využít a projekty předložit, neboť konkrétní výzvy pro příští rok jsou nejisté. Nové programové období bude mít pravděpodobně zpoždění, i když jednáme s ministerstvem průmyslu o možnostech přechodného období či například o navýšení prostředků pro národní programy na výzkum, vývoj a inovace,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Pro definitivní nastavení výzev v novém programu OP TAK, který nahrazuje OP PIK, a jejich vyhlášení je ale třeba ještě provést několik kroků. Je nutné vyřešit konkrétní nastavení a příslušné detaily. Vyjednávání a schvalování programových dokumentů i souvisejících procesů je časově poměrně náročné.

V tuto chvíli je finální dohoda pouze na základních obrysech evropského rozpočtu, tzv. víceletého finančního rámce, na úrovni Evropské Rady. Návrhy evropské legislativy dále prochází projednáváním v tzv. trialogu.

MPO také slíbilo, že je připraveno využít tzv. „zásobníky“. V případě převisu žádostí nad vyhlášenou alokací tak ministerstvo bude schopno uspokojit více projektů. I s ohledem na ekonomické ochlazení by firmy měly mít vyšší šanci v projektech uspět.

Zdroj: MPO, 11. 8. 2020

Více informací naleznete v celé verzi harmonogramu: www.mpo.cz

Foto: pixabay 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia