1/2024

MPO: Komentář náměstka ministra k výsledkům průmyslu za duben 2016

| autor: redakce0

MPO: Komentář náměstka ministra k výsledkům průmyslu za duben 2016

Komentář náměstka ministra k výsledkům průmyslu za duben 2016

Průmyslová produkce v dubnu pokračovala v solidním růstu, nadále však poznamenaném vysokou volatilitou, a to bez ohledu na výkyvy v počtu pracovních dní.

Kromě růstu výroby byly příjemným překvapením zejména nové zakázky ze zahraničí, i tržby z přímého vývozu. Meziroční dynamika zahraničních zakázek v dubnu vyskočila na hodnotu, která byla naposledy zaznamenána v první polovině roku 2014.

Po čtyřech meziročních poklesech se vzpamatovaly také zakázky z tuzemska. Jejich slušné tempo růstu svědčí zejména o tom, že domácí průmyslovou výrobu a tím i ekonomický růst podporuje jak domácí, tak především zahraniční poptávka.

Výsledky českého průmyslu za duben jsou příslibem pro dobrý výsledek za celý letošní rok.

Průmyslová produkce se v dubnu meziročně reálně zvýšila o 4,2 %, po očištění od počtu pracovních dní byla vyšší o 1,3 %. Meziměsíčně se produkce snížila o 1,3 % (po vyloučení sezónních vlivů).

Tahounem celého průmyslu byl zpracovatelský průmysl s růstem o 5,3 %, produkce se po sedmi měsících poklesu mírně zvýšila ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 0,4 %.

V těžbě a dobývání však v dubnu meziročně klesla o 10,5 %.

Hlavním nositelem růstu zpracovatelském průmyslu byla již tradičně výroba motorových vozidel, která se zvýšila o 16,9 %, zatím nejvíce v letošním roce.

Z dalších odvětví vyšší růst produkce dosáhla výroba nábytku (o 10,9 %), ostatní zpracovatelský průmysl (o 10,6 %), odvětví tisku a rozmnožování nahraných nosičů (o 10,3 %) a výroba usní a souvisejících výrobků (o 10,2 %).

Nepříznivě na celkový výsledek zpracovatelského průmyslu působil zejména pokles výroby chemických látek a chemických přípravků (o 17,4 %), v důsledku omezení výroby po srpnovém požáru etylenové jednotky Unipetrolu.

Vyšším tempem ještě klesala výroba oděvů (o 7,4 %), ovlivněná vysokou základnou předchozího roku.

Zdroj: MPO

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ