4/2022

Monitoring drog v odpadních vodách: Česko drží smutné prvenství

| autor: Martina Jandusova0

pexels-mart-production-7231226.jpg
zdroj: pexels

Projekt Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) analyzoval odpadní vody v přibližně 80 evropských městech a obcích. Výsledky poskytují přehled o výskytu drog ve městských odpadních vodách a odhalují výrazné geografické rozdíly.

Analýza odpadních vod je rychle se rozvíjející vědecká disciplína, která se původně používala v 90. letech 20. století ke sledování dopadů kapalných odpadů z domácností na životní prostředí. Od té doby se používá k odhadování spotřeby nelegálních drog.

V rámci analýzy se odbírá například z kanalizačního přítoku do čistírny odpadních vod. Vědci změří hladinu nelegálních drog a jejich metabolitů vylučovaných močí, což jim umožní odhadnout množství drog spotřebovaných ve společnosti.

Výsledky covidového roku

Odběr vzorků odpadních vod ze 75 měst a 25 evropských zemí ukázal, že celkově se množství drog, které byly v roce 2021 nalezeny v odpadních vodách, v různých místech značně lišilo. Všechny zkoumané nezákonné drogy byly ale nalezeny téměř ve všech městech, které byly do výzkumu zahrnuty.

„Užívání kokainu zůstává nejvyšší ve městech západní a jižní Evropy, zejména v Belgii, Nizozemsku a Španělsku. Ve většině východoevropských měst byly zjištěny nízké úrovně, i když i zde jsou patrné určité známky nárůstu,“ uvádí EMCDDA.

Nejvyšší úrovně amfetaminu byly nalezeny ve městech severní a východní Evropy. Mnohem nižší hladiny byly naproti tomu objeveny ve městech na jihu Evropy. Na pomyslné přední příčky se dostalo Švédsko, Belgie, Nizozemsko a Finsko, kde bylo zjištěno nejvyšší zatížení.

Užívání metamfetaminu, které bývá obecně nízké, bylo přítomno i v Belgii, na východě Německa, Španělsku, Turecku a na severu Evropy. V ostatních lokalitách bylo množství metamfetaminu velmi nízké až zanedbatelné. Nejvyšší hmotnostní zátěž MDMA, neboli extáze, byla objevena v odpadních vodách měst v Belgii, Německu, Nizozemsku, Švédsku a Norsku.

Geografické i časové výkyvy

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM