1/2024

Ministryně Marta Nováková se sešla s předsedou Jordánské komise pro atomovou energii

| autor: MPO ČR0

Ministryně Marta Nováková se sešla s předsedou Jordánské komise pro atomovou energii

Setkání se uskutečnilo dnes při příležitosti 1. zasedání Česko-jordánské smíšené komise pro ekonomickou spolupráci.

„Považuji za velmi důležité, nejen dnešní závěry naší společné komise pro ekonomickou spolupráci, u kterých věřím, že se nám je podaří oboustranně úspěšně implementovat, ale naše spolupráce má v současné době i velmi důležitý smluvní základ z roku 2017.“

Uvedla to při jednání ministryně Marta Nováková. Česká republika a Jordánsko podepsaly v 22. srpna roku 2017 dohodu o spolupráci mezi Českou republikou a Jordánskem o rozvoji mírového využívání jaderné energie.

„Smlouva proto představuje silný základ pro rozvoj vzájemně prospěšných projektů a výzkumných činností, zaměřených na rozvoj jaderné energie a těžby.“ Dodala ministryně Marta Nováková.

Jiří Mužák zodpovědný za mezinárodní spolupráci ze společnosti DIAMO v této souvislosti představil možnosti a kapacity společnosti, které by mohly být potenciální pomocí pro Jordánsko.

Státní podnik DIAMO se specializuje na těžbu radioaktivních materiálů, sanační práce, odstraňování následků uranové těžby, následků zpracování uhlí a řadu dalších oblastí.

Společnost DIAMO má zároveň vlastní mezinárodní expertní výcvikové středisko, které je součástí Světové jaderné univerzity - Škola uranové produkce (WNU SUP) a je provozována pod její záštitou a ve spolupráci s OECD/NEA Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková následně potvrdila, že „Česká republika spoléhá i do budoucna na jadernou energii. Je to vhodný a stabilní zdroj energie, který nám pomáhá plnit závazky vyplývající z aktuálních mezinárodních klimatických požadavků dohodnutých v Paříži v roce 2015 na snížení emisí CO2.

Cílem České republiky je výstavba dvou nových jaderných zdrojů s nově instalovaným výkonem 2500 MW. V roce 2050 pak počítáme s 50 % podílem jaderné energie v našem energetickém mixu.“

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková také předsedu Jordánské komise pro atomovou energii Khaleda Toukana pozvala k návštěvě České republiky.

Součástí programu oficiální návštěvy ministryně Marty Novákové je také zahájení Česko-jordánského podnikatelského fóra s B2B jednáními českých exportérů a jordánskými firmami.

Jordánsko je pro Českou republiku zajímavým mimoevropským obchodním partnerem s vysokým hospodářským potenciálem do budoucna.

V posledních letech země zaznamenaly dynamický vývoj ve vzájemných politických vztazích, které doprovázel strmý vzestup hospodářské výměny.

Obrat zahraničního obchodu mezi oběma zeměmi dosáhl v roce 2017 58,7 mil. USD (1,37 mld. Kč). Zaznamenal tak nárůst o více než 2,6 % oproti roku 2016. V roce 2018 činil český export do Jordánska 51,4 mil. USD (1,12 mld. Kč).

Jordánsko těží ze svého stabilního podnikatelského prostředí a strategické polohy uprostřed Blízkého východu, odkud je možné pronikat na sousední trhy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling