2/2023

Ministr Mládek se zúčastnil Evropského jaderného fóra v Bratislavě

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr Mládek se zúčastnil Evropského jaderného fóra v Bratislavě

Hlavními tématy jednání byla role jaderné energetiky na trhu s elektřinou, výstavba nových jaderných zdrojů a havarijní připravenost a posílení jaderné bezpečnosti v Evropě.

Delegáti z celé Evropy se blíže seznámili s Ilustrativním programem pro jaderný sektor, který sumarizuje budoucí investice do jaderného sektoru v EU.

"Zabývali jsme se otázkami, které jsou důležité pro budoucnost jaderné energetiky nejen v České republice. Týká se to zejména role jádra v novém modelu trhu s elektřinou a zajištění dostatečných a stabilních investic pro nové jaderné zdroje," uvedl ministr Jan Mládek.

Česká republika chce maximálně diverzifikovat své energetické portfolio, při její realizaci se však musí postupovat s ohledem na místní podmínky.

Z diskuzí jednoznačně vyplynulo, že jaderná energetika má v českém portfoliu zdrojů své opodstatněné místo, ať už z důvodu energetické bezpečnosti nebo kvůli přírodně-geografickým podmínkám.

Delegáti konference zdůraznili nezbytnost dlouhodobého plánování především z hlediska investičních nákladů při využívání jádra. Hledání nových cest pro jejich zefektivnění však musí korespondovat s bezpečnostními pravidly.

"Česká republika hodlá jaderný sektor dále rozvíjet a do roku 2035 chce mít postavený nový jaderný blok. V době, kdy se ekonomicky nevyplácí stavět nové energetické zdroje, kromě těch dotovaných či jinak podporovaných na trhu, na vlastní kůži zažíváme, jak těžká je diskuze k výstavbě nových jaderných zdrojů jen na národní úrovni," přiblížil ministr Jan Mládek.

Neméně důležitou součástí dnešního jednání byly otázky spojené s havarijní připraveností a odezvou v kontextu událostí ve Fukušimě. Ministr Jan Mládek ve svém závěrečném proslovu vyzdvihl důležitost přeshraniční spolupráce a vzájemné informovanosti, ačkoli je tato problematika především v kompetenci národních legislativ.

Evropské jaderné fórum (ENEF) bylo založeno v roce 2007 z iniciativy České republiky a Slovenska, přičemž bylo dohodnuto pravidlo střídavého pořádání fóra v Bratislavě a v Praze.

První setkání státníků, odborníků na jadernou energetiku a spotřebitelů energie se uskutečnilo v roce 2007 v Bratislavě. ENEF je prostorem pro diskusi o jaderné energetice, o problematice jaderných havárií a jejich hrozeb či o nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Další ročník Evropského jaderného fóra se uskuteční v příštím roce v Praze.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP