1/2024

Ministr Mládek hovořil v Abú Dhabí o mírovém využití jaderné energetiky

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr Mládek hovořil v Abú Dhabí o mírovém využití jaderné energetiky

Ve svém vystoupení hovořil především o politických aspektech jaderné energetiky a jejím nejednoznačném postavení v prostředí Evropské unie, kde některé země, například Německo, jadernou energetiku opouštějí. Ve svém vystoupení zdůraznil roli České republiky jako země, která ve svém energetickém mixu počítá s pevnou pozicí jaderné energetiky a zmínil plány na další rozvoj jaderné energetiky u nás.

Jan Mládek se rovněž setkal s ministrem energetiky SAE Suhailem Mohamedem Al Mazrouei. Představil mu výrobní a exportní možnosti českého jaderného sektoru, který dosahuje špičkových světových parametrů a hovořili i o roli jaderné energetiky jako stabilního zdroje pro budoucnost.  Ministr Jan Mládek rovněž nabídl svému resortnímu protějšku možnost spolupráce v oblasti výzkumu a technického školství.

Ministr Suhail Mohamed Al Mazrouei uvedl, že Spojené arabské emiráty teprve nedávno začaly stavět svou první jadernou elektrárnu a proto mají o těsnější spolupráci v oblasti jaderné techniky a technického vzdělávání velký zájem.  Uvedl, že cenu elektrické energie v SAE kontroluje stát a vzhledem k tomu, že má k dispozici vlastní pozemky, je pro něj jednodušší i výstavba jaderných elektráren a úložišť jaderného odpadu.

Dalším důležitým tématem rozhovoru byla budoucnost elektromobility. Podle Jana Mládka může vést její rozvoj ke změnám v českém autoprůmyslu, který je klíčovým segmentem českého hospodářství a je orientován výrazně na produkci vozů s klasickými spalovacími motory.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA