1/2024

Ministr Havlíček na Vysočině: Známe základní jízdní řád výstavby jaderných bloků

| autor: MPO ČR0

Ministr Havlíček na Vysočině: Známe základní jízdní řád výstavby jaderných bloků

Podle ministra by stavba nového bloku či bloků dukovanské jaderné elektrárny mohla začít kolem roku 2030. A to v případě, že vše bude dobře postupovat. Zaznělo v třebíčském energetickém Alternátoru, kde se Karel Havlíček setkal se zástupci samospráv z Energetického Třebíčska. Během výjezdu ministr jednal také s tuzemskými inovativními firmami.

První zastávka byla radnice ve Žďáře nad Sázavou. Se starostou Martinem Mrkosem a zástupci tamních firem DEL a ICE Industrial Services Karel Havlíček projednal rozvoj průmyslové zóny ve městě. Ve Velké Bíteši zavítal do První brněnské strojírny, která byla v roce 2012 oceněna Firmou roku. 

Jde o jednu z nejdéle působících strojírenských značek na světovém trhu. Do investic dávají ročně až 150 milionů korun. Je třeba více takových firem,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Poté delegace, kterou tvořil ředitel odboru jaderné energetiky MPO Tomáš Ehler, poslankyně Monika Oborná, náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla a ředitel regionální kanceláře CzechInvestu Adam Joura, zamířila do Třebíče.

V třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor mimo jiné zaznělo, že se ČR se musí připravit na to, že jádro u nás posiluje, ale nemáme na to lidi. I proto se do škol zavádí předmět technika. 

Karel Havlíček také představitelům Energetického Třebíčska, které tvoří zástupci tamních obcí, upřesnil jízdní řád výstavby nových jaderných zdrojů: „Stavba Dukovan II by mohla začít kolem roku 2030 a blok či bloky by mohly být postaveny mezi lety 2035 až 2040. 

Očekáváme, že do dvou týdnů ČEZ, který má být investorem projektu, dostane vyjádření k možnému vlivu nového jaderného zdroje na životní prostředí v systému EIA. Musí se dotáhnout smlouvy se společností ČEZ a začít vyjednávat s Evropskou komisí. Přípravy výběrového řízení na dodavatele dukovanského bloku by měly následovat v příštím roce.“

Další jednání v Třebíči se uskutečnila v průmyslové zóně, kde mimo jiné sídlí společnosti Tedom Group a Nuvia. Tedom Group je synonymem kogeneračních jednotek na zemní plyn a bioplyn a firmou, vyvíjí a vyrábí také vlastní motory. 

Nuvia dodává zařízení a služby pro jadernou energetiku a průmysl. Umí také laboratorní technologie, zákaznický software či průmyslovou automatizaci. 

Následující zastávka v obci Pohled měla název Dvořák - svahové sekačky. Česká rodinná firma vyrábí inovativní sekačky na dálkové ovládání. Majitelé s humorem říkají, že jejich největší konkurencí jsou ovce. 

Pracovní cestu ministra na Vysočinu završilo jednání ve společnosti Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou. Firma, která má v České republice divizi dřevo, chce být lídrem v řešení a službách v oblasti obnovitelných zdrojů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA