Reklama

5. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: (rak)

Který odpad již neodvezete do Číny? Začíná to být jasnější

Čína navrhla plány postupného snižování dovozu odpadů do roku 2019. Odhady toho, co bude předmětem zákazu, zveřejnila společnost REB Intelligence.

REB Intelligence (platforma Resource Efficient Business poskytuje nejsofistikovanější údaje o tržních cenách druhotných surovin ve Spojeném království, Číně a USA - pozn. red.) zveřejnila na základě analýzy několika webů čínské vlády analýzu rozsahu čínského zákazu určitých dovozů, s ambicí poskytnout jasnější obraz o tom, co se bude pravděpodobně nadále vyvážet a co bude zakázáno.

Ovšem mnoho analyzovaných zdrojů pochází z překladu pomocí Google translate, proto platforma připomíná, že přesné podmínky vývozu a dovozu budou jasné až po potvrzení čínské vlády. Některé dokumenty byly také pouze prvním návrhem, což znamená, že jěště můžou být změněné.

Jak uvádí portál Rebnews, první velkou novinkou je skutečnost, že čínský úřad státní rady vydal 27. července sdělení, v němž nastínil záměr vlády postupně snížit do konce roku 2019 dovoz tuhého odpadu a nahradit ho domácími zdroji.

Zdá se tedy, že komodity, jejichž domácí zdroje nemohou dosud nahradit ty importované, bude i nadále možné dovážet.

Za tímto účelem má Čína v úmyslu zvýšit množství recyklace pevného komunálního odpadu z 246 milionů tun (v roce 2015) do roku 2020 na 350 milionů tun.

Několik ministerstev bude do roku 2019 zodpovědné za postupné snižování množství dovozu tuhého odpadu.

Opatření mohou zahrnovat i možnost vymazání jiných komodit z povoleného seznamu dovozů, což znamená, že materiály, které jsou povoleny v první fázi, budou později zakázány.

Čína také plánuje udržovat tzv. "vysokotlakou situaci", která má zabránit zahraničnímu pašování odpadu.

Pokračovat má také režim přísný kontrol. Jedním ze způsobů, jak je posílit, spočívá v omezení počtu přístavů, do kterých se bude moct posílat pevný odpad, tak, aby se inspekce zaměřila na určité přístavy.

Posílit se má i inspekce před odesláním zásilky s přísnými normami a rozšířenými audity.

V posledních dnech Čína vydala návrhy dokumentů o revizi svých norem pro dovoz pevných odpadů.

Zejména papír

V dokumentu (znovu přeloženém službou REB Intelligence pouze prostřednictvím Google Translate) se uvádí kódy komodit, na které se vztahuje GB16487.4:

  • 47071000000 - nebělený kraft, vlnitý papír nebo lepenka (odpad a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372