Křetínského EPH se bude zabývat popílky

| autor: Martina Jandusova0

power-plant-2460947_640.jpg
zdroj: Pixabay

Dceřiná společnost EPH kupuje zpracovatele vedlejších produktů z uhelných elektráren.

Energetický a průmyslový holding Daniela Křetisnkého (EPH) prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe a.s. (EPPE) odkoupil akcie německé společnosti STEAG Power Minerals GmbH (SPM). Dohoda byla podepsána ve středu 10. března 2021. Ukončení akvizice EPH očekává v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku, protože musí ještě dojít ke schválení akvizice orgány pro hospodářskou soutěž.

SPM je evropským zpracovatelem vedlejších elektrárenských produktů, zejména popílku a FGD sádry, která vzniká z odsiřování spalin, i jednorázových abraziv. "Použití těchto materiálu místo jejich přírodních ekvivalentů pomáhá snižovat uhlíkovou stopu," uvádí EPH.

Popílek vzniká jako vedlejší produkt spalování v uhelných elektrárnách. Je možné jej využít jako vysoce ekologickou a nákladově efektivní náhradu slínku při výrobě cementu. SPM vyčísluje úsporu nákladů až o 30% úspora nákladů.

"Použití popílku tak významně snižuje emise CO2 a vstupní náklady a přitom zlepšuje kvalitu cementu pro stavební průmysl. Stavitelé upřednostňují sádru FGD před přírodní sádrou, zejména díky její čistotě, příznivým vlastnostem a úspoře CO2," vysvětluje EPH.

EPH předpokládá, že uhelná energetika bude po určitou dobu ve většině zemí Evropy stále využívána jako přechodná technologie k energetice bezemisní. Zpracování popílku tak dle holdingu bude moci významně přispět ke snížení dopadu na životní prostředí.

„STEAG Power Minerals je jedním z evropských lídrů v segmentu zpracování popílku a jeho používání šetří emise CO2, což je náš dlouhodobý cíl pro udržitelný rozvoj. Proto rádi přebíráme odpovědnost za zhruba 155 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců SPM a díky akvizici můžeme do našeho portfolia zařadit tento šetrný způsob výroby cementu, který je klíčovou složkou ve stavebnictví,“ řekl Tomáš Novotný, člen představenstva EPPE.

SPM nezabývá pouze zpracováním popílků, nabízí e i širokou škálu služeb v oblasti nakládání s odpady. Investuje ido projektů s alternativními materiálovými zdroji.

Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné obchodní podrobnosti transakce. „Jsme přesvědčeni, že dohoda, kterou jsme uzavřeli s EPPE, je nejlepší možnou volbou pro SPM, její zaměstnance i pro STEAG, který se nachází uprostřed procesu transformace a přeskupuje se směrem k jiným obchodním segmentům na nových energetických trzích,“ uvedl Joachim Rumstadt, CEO společnosti STEAG GmbH.

Klíčovou roli zřejmě sehrálo ukončení těžby uhlí v Německu. „Prodej SPM bylo rozhodnutí, které nebylo přijato srdcem, ale především jako racionální akt s ohledem na transformaci STEAG a zachování pracovních míst pro zaměstnance SPM,“ dodal Joachim Rumstadt.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ