2/2023

Královéhradecký kraj pomůže Jičínu s následky ekologické havárie v Budčevsi

| zdroj: Královéhradecký kraj0

Královéhradecký kraj pomůže Jičínu s následky ekologické havárie v Budčevsi

Na konci září loňského roku se zde našlo větší množství kontejnerů s obsahem odpadní kyseliny sírové s vysokým obsahem hliníku a barev poblíž vodního zdroje pro obecní vodovod. Nalezené látky mohly ohrozit kvalitu vody ve studnách či obecním vodovodu. Jejich odstranění si vyžádalo několikamilionové náklady.

„Při zjištění této skutečnosti došlo k nápravným opatřením, která spočívala v identifikaci, odvezení a likvidaci závadné látky a následném monitoringu nesaturované zóny a podzemních vod v bezprostředním okolí.

Likvidace škod způsobená zatím neznámým pachatelem skončila 21. listopadu loňského roku, přičemž náklady na odstranění havarijního stavu činily více než 3,1 milionu korun.

Město Jičín k vyřešení situace přistoupilo velmi odpovědně. Nyní požádalo o uhrazení nákladů souvisejících s likvidací havárie a z pozice Královéhradeckého kraje chceme pomoci vzniklý problém vyřešit,“ uvedl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma. O záměru budou rozhodovat krajští zastupitelé 27. ledna.

Pokud policejní vyšetřování určí pachatele, kraj vzniklé náklady uplatní vůči této osobě.

Tuto formu pomoci Královéhradecký kraj neposkytuje obcím poprvé. Před časem poskytl městu Nový Bydžov 10 milionů korun jako pomoc při likvidaci ekologické zátěže po bývalém podniku Kovoplast, který zamořil spodní vody. Město s tímto problémem bojuje více než 7 let a i zde se připravil projekt na konečnou sanaci.

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP