Reklama

10. 2. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös

Koronavirus ovlivní plastikářský průmysl více než SARS

Postavení Číny v globální ekonomice se mění. Zatímco v roce 2003, kdy se Čína potýkala s virem SARS, se podílela na světové ekonomice 4,3 %, vloni to již bylo 16,3 %.

Znalci čínských poměrů – analytici agentury icis – pánové Richardson a Hodges se na blogu www.icis.com zabývají dopady nákazy koronavirem na světovou ekonomiku. Uvádějí, že dopady SARS byly vyčísleny na 33 miliard USD, dopady nového viru se očekávají podstatně vyšší.

Čína se stala dominantním hráčem v rámci chemického průmyslu. Z obrázku z Evropské asociace chemického průmyslu - CEFIC je patrné, že jejich obrat v roce 2018 převyšuje souhrnný obrat EU a uskupení NAFTA. Dle odhadu CEFIC dosáhne za rok 2019 obrat chemického průmyslu pokles o 0,7 %, když Čína přidá 4,3 %. Růst zaznamená i Indie a Rusko, naopak k poklesu dojde i v uskupení NAFTA.

Segment petrochemie a plastů se podílí přibližně polovinou na celkovém obratu chemického průmyslu. V roce 2018 se Čína podílela 30 % na celkové výrobě plastů, NAFTA 18 % a Evropa 17 %. Za rok 2019 se očekává v EU-28 pokles ve výrobě plastů o více než 5 %, ve spotřebě mírnější pokles o 0,8 %, když spotřeba v automobilech poklesne o více než 6 %.

Výhled na rok 2020, ještě před vypuknutím epidemie, nebyl pro chemický průmysl příliš optimistický, když vycházel z minulosti prověřené závislosti stupně využití kapacit na ekonomiku. Ten vykazoval vloni mírný pokles na 81,7 %, když koncem roku 2017 byl 86,5 %. Takže se zpomalením se počítalo. Avšak dopad koronaviru nikdo odhadnout nedokáže.

V přímém přenosu máme informace o počtu nakažených a úmrtí, o unikátní desetidenní výstavbě dvou provizorních nemocnic ve Wu-chanu s kapacitou 1000 a 1500 nakažených. Uvádím několik základních údajů:

  • Město Wu-chan s 11 miliony obyvatel je centrem nejvíce postižené provincie a též centrem automobilového průmyslu.
  • Nařízený zákaz cestování se týká asi 56 milionu obyvatel. Mnoho továren nebude vyrábět několik týdnů.
  • Prodloužení novoročních svátků do 9. února ve čtyřech provinciích a do 14.2 ve Wu-chanu oslabí poptávku po obalových plastech (PE,PET) a v automobilovém průmyslu (PP). Richardson odhaduje pokles spotřeby PE o 3,3 miliony PE a o 1,8 mil. tun PP, významný bude pokles importu monomerů pro PET a následnou nižší výrobu PET pro obaly (lahve, folie) a pro textilní průmysl. Čína se podílí 28 % na celosvětovém vývozu textilu.
  • Bylo odloženo konání druhého největšího plastikářského veletrhu Chinaplas 2020, který se měl konat a propagovat plastikářský průmysl v Šanghaji ve dnech 21. - 24. 4.
  • Spotřeba ropy v Číně se snížila o 30 – 50 %, u největšího zpracovatel Sinopec o 12 %, cena ropy ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372