2/2023

Komentář SP ČR k růstu HDP za 3. čtvrtletí

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Komentář SP ČR k růstu HDP za 3. čtvrtletí

Dnešní druhý odhad HDP podle ČSÚ potvrdil, že ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 1,9 % z 2,6 %. Přidaná hodnota rostla o 1,6 %. Ekonomiku táhla zejména spotřeba domácností (příspěvek 1,3 procentního bodu), částečně i čistý export. Slabé zůstávají investice.

„Struktura růstu zůstává podobná jako ve druhém čtvrtletí. Na nabídkové straně ekonomiku táhl zejména zpracovatelský průmysl s meziročním růstem o 3,9 %. To je slušný růst vezmeme-li v úvahu, že letošní rok je pro průmysl obtížný - musí překonávat vysokou srovnávací základnu z minulého roku a nemůže tolik spoléhat na podporu z EU fondů jako loni.

Navíc produkce rostla ve třetím čtvrtletí meziročně jen o 0,9 %, což ukazuje, že průmyslové firmy zvyšují efektivitu výroby,“ říká analytik SP ČR Václav Franče.

Nadále očekáváme letos růst ekonomiky o 2,5 % a příští rok počítáme s mírným zrychlením na 2,7 %. Podobné odhady mají i ostatní instituce. V nedávném kolokviu MF byl průměrný odhad na letošní rok 2,5 % a na příští rok 2,6 %.

Komentáře SP ČR k vývoji růstu HDP:

  • Na poptávkové straně ekonomiku táhne zejména spotřeba domácností kvůli slušnému růstu reálných mezd (cca o 4 %) a dobré situaci na trhu práce.
  • Investice zůstávají slabé, byť oproti druhému čtvrtletí se investiční aktivita oživila (mezikvartální růst investic do fixního kapitálu o 2,5 %). Meziročně ale zůstávají investice pod úrovní minulého roku (meziroční pokles investic do fixního kapitálu o 2,3 %), což je dáno jednak intenzivním dočerpáváním minulého programovacího období a také pomalým rozjezdem nového programovacího období. K tomu se přidávají problémy s pomalým povolovacím řízením. To, že firmy plánují pokračovat v investicích, ukazuje naše šetření s ČNB mezi nefinančními podniky.
  • Mezikvartálně mírně poklesly exporty, na což ukazovala už měsíční data, ale podobně rychle klesal i import (druhý měsíc v řadě), takže z pohledu bilance je vše v pořádku. Čistý export přispěl k růstu 0,4 procentního bodu.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP