1/2024

Kolik vyhodíš, tolik zaplatíš. Systém PAYT ušetří obcím a městům peníze

| autor: Pavel Mohrmann0

Kolik vyhodíš, tolik zaplatíš. Systém PAYT ušetří obcím a městům peníze

Tímto seminářem startuje blok třinácti seminářů, které se budou konat ve všech regionech ČR. Hlavním pořadatelem jsou Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky.

Strategické cíle odpadového hospodářství do roku 2030 přednesl ve své přednášce Jan Maršák, zástupce ředitele Odboru odpadů ministerstva životního prostředí.

Ve své řeči vypíchnul známé cíle: 50 % recyklace komunálního odpadu do roku 2020 Odklon bioodpadů ze skládek a recyklovat 70 % stavebních a demoličních odpadů. Dle prognózy bychom se měli dostat na 60 % recyklace komunálního odpadu do roku 2024. Zdůraznil zásadní redukci skládkování. Do roku 2030 by se mělo skládkovat maximálně 10 % odpadu.

"Do deseti let bychom rádi snížili skládkování na 12 %, energetické využití odpadů povýšili na 28 % a vše ostatní je nutné recyklovat," řekl Jan Maršák a dodal: "Není zcela nezbytné čekat na nový zákon. Stávající legislativa systém PAYT umožňuje a ten dá se velmi dobře realizovat."

Náklady obcí na odpadové hospodářství jsou nezanedbatelné. Systém PAYT je systémem motivačním a jeho hlavním úkolem je snížit produkci komunálního odpadu a tím i náklady na obecní odpadové hospodářství.

K zavádění systému PAYT se budeme věnovat v dalších textech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP