1/2024

Katarína Kajánková: „Oběhové hospodaření pod vlivem změn“

| autor: Katarína Kajánková| zdroj: Aliance pro ženy v oběhovém hospodářství0

Katarína Kajánková: „Oběhové hospodaření pod vlivem změn“

Pandemie nám zpřeházela současné priority. Co je dnes slyšet ze všech médií? Na adresu současné situace nesouhlasím s výroky typu „je to ohromná příležitost“ nebo „na této krizi je krásné“... je to úplně nová situace, kterou jsme si nevybrali, ale je tady a musíme se k tomu, co je a co nás čeká postavit čelem.

Jak bude fungovat Oběhové hospodářství nebo jaká bude Cirkulární ekonomika po pandemii Koronaviru? Bude vůbec o cirkulární ekonomiku zájem? Ano, ale jako asi ve všem bude „Nová“. Trochu jiná. Ekonomická a bezpečná. V době konjunktury bylo možné uvažovat o opatřeních, které byly především ekologické, ekonomická stránka nebyla sice zanedbatelná, ale byl prostor na to, aby nebyla prioritou.

Nebo rovnocennou pro ekologii. U některých projektů pojem ekologického řešení byl spíš nepovedené PR. Nemusíme si asi připomínat plastové tašky, které se hromadně nahrazovaly papírovými, aniž bychom nad tím přemýšleli. A pak to „někdo“ spočítal a zjistil, že to, co vypadá ekologicky je jako pokřivené zrcadlo. Skvělé bezobalové obchody působily dojmem, že tato cesta bez obalů je cestou bez odpadů.

Je to i bezpečná cesta? Když dnes vidíme „v igelitu“ zabalené pečivo, balíme do plastů odpady – infekční i potenciálně infekční, personál prodejen desinfikuje obaly vystaveného zboží, otírá kliky, držáky košíků a vozíků…. Určitě nechci zatracovat myšlenku bezobalových nákupů. Je to skvělá myšlenka.

Ale není tak univerzální, jak se zdála… Takovýchto omylů bychom se měli vyvarovat a přijímat rozhodnutí, která budou nejenom reálně ekologická, ale také ekonomická a bezpečná. Budeme muset počítat. A nejspíš nám už zůstane takový mrazivý pocit nejistoty bezpečí. Už si nebude tak jistí.

Proto nová ekonomická a bezpečná cirkularita. Ano, cirkulární ekonomika znamená ve výsledku úspory, proto ji budeme potřebovat kdykoliv. Ekonomická stránka posuzování nápadů a projektů bude zásadní. A také tato rozhodnutí budou muset být i bezpečná. Nemyslím si, že doteď tomu bylo zásadně jinak. Jenom jsme si mohli dovolit nemít takový důraz na ekonomické hledisko. A na bezpečnost. Teď už víme, že nemůžeme vidět jenom zeleně.

Foto: net4circle.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP