1/2024

Je nesmysl, že by hrozilo zrušení žlutých popelnic v obcích a městech, reagují odborníci na ČAOH

| autor: Martina Jandusova1

800px-Křejpského,_kontejnery_na_plasty_a_papír.jpg
zdroj: wikimedia.org

Česká asociace odpadového hospodářství tvrdí, že pokud ze strany poslanců dojde k odmítnutí posunu účinnosti nové odpadové legislativy, hrozí, že bude zrušen nebo výrazně omezen svoz žlutých popelnic. Námi oslovení odborníci s tím ale nesouhlasí.

Podle České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) je problém v novém ustanovení zákona o odpadech (§ 36 odst. 5), které „s okamžitou účinností znemožňuje některé z dosavadních možností, jak nakládat s určitými frakcemi z třídění plastů“.

Asociace tvrdí, že Česko nedisponuje náhradními technologiemi, kam by mohly být od ledna příštího roku přesunuty tyto „výměty“ z třídění plastů. „Firmy obcí a měst i firmy privátní dlouhodobě předávají do recyklace uplatnitelnou část separovaných plastů. Pokud nově nebudou moci ze dne na den uplatnit ostatní v recyklaci nevyužitelné frakce kdekoli na trhu, či do jiných technologií, pak budou muset zastavit nebo adekvátně omezit samotný proces třídění. Z velké části obcí pak mohou zmizet žluté kontejnery a může zde skončit potřebná separace plastů,“ říká ČAOH.

K tvrzení ČAOH se vyjádřila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., Ministerstvo životního prostředí, odpadová společnost SUEZ CZ a. s. a Česká asociace oběhového hospodářství.

EKO-KOM, a. s.

Nevidíme důvod k tomu, proč by měly být v obcích omezovány možnosti třídění plastových odpadů. Nový zákon pouze v souladu s novými evropskými předpisy vyžaduje, aby se při nakládání s tříděným odpadem striktně dodržovala již dnes platná hierarchie nakládání s odpadem a zajistilo se využití i pro nyní nerecyklované odpady.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. S vyjádřením Ekokomu nelze souhlasit, ostatně za tristní stav v třídění a recyklaci může z velké části on sám. No - a kdyby skutečně žluté kontejnery zmizely - nic by se nestalo. Stejně se to v zásadní míře netřídí a nerecykluje. Přitom ty technologie existují, ovšem odpadové firmy za účinného mlčení právě Ekokomu a MŽP jejich rozvoj blokují. Potřebují naplnit skládky a spalovny. V tom je ten problém.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP