1/2024

Jarmila Šťastná: „Jak ovlivní koronavirus oběhové hospodářství v jeho rozletu?“

| autor: Jarmila Šťastná| zdroj: Aliance pro ženy v oběhovém hospodářství0

Jarmila Šťastná: „Jak ovlivní koronavirus oběhové hospodářství v jeho rozletu?“

Od toho se odvine celá naše budoucnost. Starý bonmot říká, že nejvíc se Bůh pobaví, když si lidi začnou dělat plány. Naše budoucnost byla nejistá vždycky, jen jsme to nevnímali a dělali si plány. Nyní víme, že nevíme – ani to, jak to bude s oběhovým hospodářstvím. 

Prošla jsme jednou pusté centrum Prahy. Ve ztemnělých výkladech ležely tisíce výrobků a všechny byly zbytečné. V krizi jsem si ověřila, jak málo věcí je ve skutečnosti potřeba, a většina z toho nebyly materiální povahy. Myslím, že podobným myšlenkovým procesem prošlo v době karantény mnoho lidí. Uvědomili jsme si křehkost a zranitelnost našeho světa i marnost spousty věcí, které jsme dříve považovali za nezbytné. 

V tomto smyslu může pro nás být nynější situace očistná. Neví, jestli bude na rozvoj oběhového hospodářství dostatek fondů, jak Komise slibovala vlastně teprve před pár týdny. V základě úvah o oběhovém hospodářství však vždy bylo, že je nutno změnit paradigma, jakým nahlížíme na svět a svou úlohu v něm. K tomu nám současná situace dala jedinečnou šanci. 

Foto: net4circle.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP