1/2021

Jaký výkon kotle zvolit?

| autor: Martin Rojko3

Jaký výkon kotle zvolit?

Výkon kotle patří k základním parametrům, které je třeba zvažovat při koupi nového tepelného zdroje. V následujících řádcích najdete podrobnější informace o tom, proč je výkon plynového, elektrického kotle nebo kotle na dřevo, či na jiné tuhé palivo důležitý pro optimální provoz zařízení.

Dozvíte se, co je to modulace výkonu kotle, proč je důležitá, jak vypočítat výkon kotle a jaké způsoby výpočtu výkonu kotle existují a co k tomu potřebujete znát.

Na základě toho se pak můžete lépe rozhodnout, jaký kotel do rodinného domu, bytovky, kancelářské budovy či obchodu je nejlepší. Tento výběr byste však měli za každých okolností prodiskutovat s odborníky.

Co je modulace výkonu kotle a proč je důležitá

Výkon kotle na vytápění je jednou z nejdůležitějších vlastností topného zařízení. Výkon kotle závisí především na tom, jaké množství tepla je třeba dodat do daného prostoru (bytu, domu, kanceláře, obchodu, či jiného typu prostoru), aby byla vytvořena tepelná pohoda pro obyvatele, nájemce, zákazníky.

Kotel funguje na vyšším výkonu při nízké venkovní teplotě. Naopak při vyšších teplotách je potřebný mnohem menší výkon.

Ovládání výkonu kotle zajišťuje takzvaná výkonová modulace. Modulaci lze zjednodušeně přirovnat k regulaci plamene klasického plynového sporáku.

Když potřebujeme, aby se voda v hrnci zahřála rychle a na vysokou teplotu, tak nastavíme co největší plamen. Naopak, pokud potřebujeme ohřát vodu v hrnci pomalu na nižší teplotu a udržovat ji, tak nastavíme malý plamen.

Kotel mění svůj výkon automaticky podle monitorovaných a vyhodnocovaných vstupních parametrů. Podle nich pak nastavuje optimální výkon na provoz.

Široká lineární modulace výkonu kotle umožňuje rovnoměrné vytápění prostoru bez zbytečného cyklování kotle. Cyklování kotle představuje vlastně časté vypínání a zapínání, což přináší zvýšené opotřebovávání jednotlivých částí kotle a nehospodárný provoz.

Každý kvalitní kotel je vyroben způsobem, aby dokázal plynule regulovat svůj výkon v co největším rozsahu. Například od 10% nominálního výkonu až po samotný nominální výkon.

Pro velkou část topného období (zhruba až tři čtvrtiny sezóny) pro topení v domech stačí 15 až 50% nominálního výkonu kotle.

Největším přínosem moderních kotlů je schopnost pracovat s maximální účinností bez potřeby cyklování, to znamená jen modulací výkonu i v případě nejběžnějších venkovních teplot v rozmezí 5 - 15 ° C.

Jak vypočítat výkon plynového, elektrického kotle nebo kotle na tuhá paliva?

Pokud jste se rozhodli koupit nový kotel, měli byste si nejprve ujasnit, co vlastně od vašeho topného zařízení očekáváte a jak velkou částku jste ochotni investovat do koupě.

Důležitým faktorem je i použité palivo a velikost objektu nebo místností, které chcete prostřednictvím kotle vytápět. Od těchto vlastností totiž závisí maximální výkon kotle, který je třeba vypočítat ještě před samotnou koupí.

Správný výkon je nutné vždy vybrat na základě projektového výpočtu, kde jsou určeny tepelné ztráty budovy. Správné naprojektovaný kotel zajistí dostatek tepla i v chladných i přechodných obdobích v roce a dovoluje snížit výkon na optimální hodnotu.

Pokud takový výpočet nemáte, pro orientaci vám mohou pomoci tabulky na předběžný výběr kotle.

Orientační výkon kotle, potřebný k vytopení prostor, si můžete vypočítat i sami. Následně zúžit výběr na zařízení splňující kritéria a na závěr se rozhodnout pro konkrétní kotel.

Samozřejmě jde pouze o orientační výpočet výkonu kotle a doporučujeme konzultovat tuto problematiku s odborníky. Stejně tak je třeba se při výběru konkrétního kotle poradit s projektantem budovy nebo topného systému.

K tomu, abychom mohli alespoň orientačně určit požadovaný výkon kotle, musíme znát několik důležitých údajů. Hlavně obytnou plochu domu, celkový součet objemu vytápěných místností, věk budovy.

Případné zateplení a určení, zda instalovaný topný systém je novější nebo starší. Jednou z možností, jak vypočítat orientační výkon kotle, je na základě následující tabulky:

Obytná plochaNová budova s dobrou izolací a moderním topným systémemBudova z 80.- 90. let s dobrým zateplením a moder. top. systémemNezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémemNezateplená budova z 80. let s moderním top. systémemBudova ze 70. let s dobrým zateplením a starším top. systémemBudova ze 70. let a starší, nezateplená, se starým top. systémem
Do 60 m24 kW5 kW8 kW7 kW6 kW9 kW
70 m25 kW6 kW9 kW8 kW7 kW11 kW
80 m26 kW7 kW10 kW9 kW8 kW12 kW
90 m26 kW8 kW12 kW10 kW9 kW14 kW
100 m27 kW9 kW13 kW11 kW10 kW15 kW
120 m28 kW10 kW16 kW13 kW12 kW18 kW
140 m210 kW12 kW18 kW15 kW14 kW21 kW
160 m211 kW14 kW21 kW18 kW16 kW24 kW
180 m213 kW15 kW23 kW20 kW18 kW27 kW

Zdroj: https://www.2kenergy.cz/novinky/jak-spocitat-vykon-kotle-34.html

Potřebný výkon kotle na metr krychlový vytápěného prostoru

Někdy se uvádí, že na jeden metr čtvereční je potřebný výkon zhruba 70 až 80 Wattů tepelného výkonu (35 - 40 Wattů na metr krychlový) při vyšší budově s moderní instalací vytápění.

Při starších domech bez tepelné izolace a tedy většími tepelnými ztrátami domu a s tradiční instalací vytápění se jedná o hodnotu přibližně 150 až 160 Wattů na metr čtvereční (70 - 80 Wattů na m3).

Nutno podotknout, že tyto hodnoty jsou pouze orientační a neberou v úvahu možné rezervy a specifické podmínky odlišné pro každý objekt. Tedy například kolik členů domácnosti žije v domě, od čehož následně závisí potřeba vytápění jednotlivých místností nebo požadavky na množství teplé vody.

Určení výkonu kotle podle plochy a celkového objemu vytápěného prostoru

Obytná plocha prostoruObjem prostoruOrientační výkon kotle
112 m2300 m39 kW
187 m2500 m315 kW
250 m2666 m320 kW
300 m2800 m324 kW
375 m21 000 m330 kW
537 m21 433 m343 kW
750 m22 000 m360 kW


Orientační potřebný výkon zdroje tepla i roční spotřeby zemního plynu v závislosti na ploše vytápění, kvalitě domu a dalších faktorech, si můžete sami vypočítat i na stránce SPP.

Výběr výkonu kotle záleží i od tepelné ztráty domu

Pokud má vybraný kotel na vytápění plnit roli zabezpečení optimální tepelné pohody a zároveň fungovat při co nejmenších provozních nákladech, je důležité znát i tepelnou ztrátu domu nebo budovy.

Tepelná ztráta je uvedeno v projektu vytápění a představuje hraniční parametr, platný pouze při nejnižších venkovních teplotách.

V českých podmínkách je to v době, kdy teplota vzduchu klesne pod zhruba -12 nebo -15 ° C. Takové období však trvá obvykle maximálně pár týdnů. Běžně se teploty v zimní sezóně pohybují okolo nuly.

V takových případech tedy postačuje výkon kotle menší než 25% tepelné ztráty domu nebo budovy. Při současných novostavbách tato okamžitá tepelná ztráta znamená pohyb okolo 2 až 4 kW.

Právě z tohoto důvodu je důležité při koupi vybrat kotel s takovými parametry, aby dokázal optimálně fungovat a zajistit tepelný komfort i při teplotách kolem 0 ° C.

Pokud totiž kotel funguje nesprávně a mimo určený rozsah, dochází k již zmíněnému cyklování. Standardní kotle se startovacím výkonem 6 - 8 kW absolvují takovýchto cyklů okolo 40 000 ročně.

Nesprávné fungování kotle vyúsťuje do nadměrné spotřeby paliva, zkracování životnosti kotle a k narušení tepelného komfortu v budově.

Komentáře

  1. Topení v domě není zanedbatelnou investicí. Osvědčilo se mi, zejména u starších staveb, zjistit detailní složení konstrukcí (zdi, podlahy, stropy), pak SPOČÍTAT tepelné ztráty pro každou místnost (resp. pro každou jednotlivou stěnu místnosti) dle kalkulačky tepelných ztrát na TZB-info (https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210). Pak podle toho, jaký typ topení majitel preferuje, navrhnout radiátory. Z typu topení (kondenzační kotel, tuhá paliva, ...) vychází tepelný spád a každý radiátor má tabulku výkonů při různých tepelných spádech. Výkon radiátorů je potřeba mírně naddimenzovat nad potřeby místností. Výkon kotle pak musí pokrýt celkové ztráty objektu a zároveň být nižší, než výkon radiátorů, aby se nestalo, že radiátory neuchladí plně naložený kotel. Kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním je každopádně vhodné doplnit o zásobník nahřáté vody, 50 litrů na 1 kW kotle. U regulovaných plynových kotlů a automatických kotlů na peletky nebo uhlí je to zbytečnost. Výpočet dá sice nějakou práci, ale nevyplatí se podcenit. Většině řemeslníků se počítat nechce a tak používají výše uvedené tabulky. Ty samy o sobě nejsou úplně špatně, potíž je vybrat jen tak od oka v konkrétním domě správný sloupec a řádek. Někdo si spočítá obytnou plochu, ale teplo chce mít i v dílně, případně má majitel iluzorní představu o kvalitě konstrukcí, zejména co se týče prostupu tepla u podlah a stropů. Poměrně nový dům se může tepelně chovat jako velmi starý a naopak. Vycházet jen ze stáří domu je nedostatečné, o kvalitě konstrukcí to vypovídá jen velmi málo a nekončí to dobře. Investice do topení pak nepřinese kýžený efekt a v nejhorším případě se jde dělat další "pokus" - znovu bourat, prodává se zánovní kotel pod cenou a kupuje jiný...

  2. Dobry den mam dotaz kolik potrebuji na ustredni topeni kotel na tuha paliva kw kdys mam 390m3

  3. Dobry den kolik potrebuji kw kotel na tuha paliva kdys mam 390m3

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo