2/2023

Jak jste na tom s vodou? Zlínský kraj se ptá obcí a místních částí do 2000 obyvatel

| autor: Zlínský kraj0

Jak jste na tom s vodou? Zlínský kraj se ptá obcí a místních částí do 2000 obyvatel

Starostové či jiní zástupci obcí budou odpovídat i na to, které investice plánují do vodovodních řadů, čistíren odpadních vod či kanalizačních sítí.

„Voda je obrovské téma. Už nyní víme o minimálně padesáti obcích, kde je jí nedostatek či se v průběhu roku dokonce ztrácí a musí se tam dovážet. Chceme tento problém řešit, k tomu je ale nutné mít maximální množství informací. Chci proto požádat představitele obcí a oslovených místních částí o maximální spolupráci,“ vzkázal náměstek hejtmana Josef Zicha, který se tématem vody v kraji intenzívně zabývá.

Zlínský kraj rozeslal dotazníky elektronicky, na jejich vyplnění mají starostové či jiní pověření pracovníci čas do konce srpna. „Ihned po ukončení sběru informací zahájíme jejich zpracování. Je pravděpodobné, že i v této fázi budeme s některými obcemi či místními částmi spolupracovat a žádat doplňující informace, abychom měli konečný materiál co nepřesnější a mohli téma vody co nejefektivněji řešit,“ prohlásil Josef Zicha s tím, že hned v prvních dnech po rozeslání vyplnilo dotazník více než 120 obcí.

Problémy s vodou jsou následkem několikaletého poklesu průměrného ročního srážkového úhrnu. Podle ČHMÚ je aktuálně postiženo 39,6 procenta území České republiky půdním suchem. Problém se týká i míst ve Zlínském kraji, například na Valašskokloboucku či Zlínsku.

Na situaci hodlá hejtmanství reagovat konkrétními kroky. Už nyní například avizuje, že podpoří tvorbu projektových dokumentací pro napojení obcí či městských částí na vodovodní řady vodárenských společností, nebo vzájemné propojení obcí vodovody tak, aby bylo zajištěno více zdrojů pro jejich zásobování vodou v obdobích sucha.

Další reakcí Zlínského kraje na nepříznivý vývoj v oblasti vodohospodářství je maximální podpora výstavby nového vodního díla v lokalitě Vlachovice na Zlínsku. S celkovým objemem 29,1 milionu m3 se zařadí mezi největší svého druhu v ČR (pro srovnání objemy jiných nádrží: Karolinka – 7,39 milionu m3, Slušovice – 9,9 milionu m3, Brněnská přehrada – 17,7 milionu m3). Její hráz bude podle navržených parametrů vysoká 40 metrů a dlouhá 570 metrů.

Celkové náklady akce se odhadují na 5,450 miliardy korun, investorem bude Povodí Moravy. Po dokončení se vodní dílo Vlachovice stane významným vodním zdrojem nejen pro své okolí, ale i pro další oblasti Zlínska, Vsetínska a Uherskohradišťska. Více informací na http://vdvlachovice.pmo.cz/, nebo https://www.kr-zlinsky.cz/vlada-dala-zelenou-dalsi-priprave-vodniho-dila-vlachovice-aktuality-14841.html.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP