1/2024

IEA a IRENA: klíč pro energetickou nezávislost na fosilní energetice jsou obnovitelné zdroje a energetická účinnost

| autor: Aliance pro energetickou soběstačnost0

IEA a IRENA: klíč pro energetickou nezávislost na fosilní energetice jsou obnovitelné zdroje a ene

Růst zelené energetiky by následně vytěsnil veškeré fosilní zdroje do roku 2060 a to s pozitivní ekonomickou bilancí. Více než polovina těchto investic bude směřovat na zvýšení energetické účinnosti.

IEA a IRENA publikovali návod na zajištění energetiky bez fosilních paliv tento týden v Berlíně. Společná studie navazuje na mezinárodní klimatickou konferenci v Paříži, na které se státy světa dohodly na postupném snížení emisí skleníkových plynů.

Klíč spočívá právě ve zbavení závislosti světové energetiky na fosilních palivech. Ty jsou totiž zodpovědná za dvě třetiny globálních emisí.

Až 90 % všech emisí z energetického sektoru mohou být do roku 2050 vytěsněny obnovitelnými zdroji a energetickou účinností. Obnovitelné zdroje již dnes vyrábějí 24 % veškeré elektrické energie ve světě. Do poloviny století by to mělo být 80 % podílu výroby elektrické energie a 65 % veškerých energetických dodávek.

Podle Mezinárodní energetické agentury bude k dosažení potřebné nezávislosti na spalování uhlí, zemního plynu nebo ropy zapotřebí velice ambiciózní přístup zahrnující rychlé odstranění dotací pro fosilní paliva, navýšení uhlíkové daně na 190 USD za tunu oxidu uhličitého, reforma energetiky směrem k decentralizovaným čistým zdrojům a velké investice do nízkouhlíkových technologií.

V roce 2050 pak bude solární energetika tvořit necelých 30 % veškeré energie, větrná energie 15 % a vodní energie 7 %.

„Důvěra renomovaných světových energetických agentur v energetiku postavenou na využití možností obnovitelných zdrojů a potenciálu energetických úspor by měla inspirovat také českou energetiku. Sázka na decentrální, šetrné zdroje v naší energetické politice pořád chybí a cenově dostupnější solární nebo větrné elektrárny hrají stále druhé housle.

Přitom mají obnovitelné zdroje i energetická účinnost jasné benefity v podobě nových pracovních míst, a především čistého ovzduší bez dusícího znečištění,” komentuje závěry IEA a IRENA z českého pohledu Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Technologie, které jsou klíčem ke snížení emisí, jsou podle IEA a IRENA především energetická účinnost a obnovitelné zdroje. Až po nich přichází ukládání uhlíku nebo jaderná energetika.

Fakt, že poměrně konzervativní energetické instituce důvěřují využití zelené energetiky, potvrzuje obrovské perspektivy solárních panelů, větrných turbín nebo pasivních budov. Právě taková energetika nás může zbavit závislosti na spalování uhlí,“ dodává Ondřej Šumavský, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zajímavá čísla ze studie IEA a IRENA:

  • na řadě trhů jsou nové projekty obnovitelných zdrojů již dnes ekonomicky výhodnější než investice do fosilních zdrojů, a to i bez jakýchkoliv dotací

  • potřebné investice pro dekarbonizaci se rovnají 29 trilionům amerických dolarů (0,4 % světového HDP)

  • přechod na šetrnou energetiku přinese impuls do světové ekonomiky ve výši 0,8 % světového HDP

  • podle konzervativních odhadů přidají obnovitelné zdroje 6 miliónů nových pracovních pozic v energetickém sektoru do roku 2030. V roce 2050 by se celkový počet pracovních pozic v moderní nízkouhlíkové energetice mohl vyšplhat na 25 milionů. To je mnohem více, než dokáže zaměstnat současná energetika založená na fosilních palivech.

  • tahouny dekarbonizace energetiky budou hlavně státy G20. Jen v Číně vznikne 7 milionů nových pracovních míst v obnovitelných zdrojích do roku 2050.

  • zemní plyn bude podle studie důležitou součástí pro přechod na nízkouhlíkové zdroje, a to hlavně pro jeho flexibilitu a nižší obsah oxidu uhličitého v porovnání s ostatními fosilními zdroji.

  • trend vytěsňování uhlí je již několik let realitou.

Studie IEA a IRENA dostupná zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ