Reklama

6. 9. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Radovan Potočár

I recyklaci provázejí mýty

Recyklace je jednou z idejí, ke které se většina lidí hlásí automaticky a jen málokdo si dovolí zpochybnit její správnost. I k recyklaci se přitom váže několik populárních mýtů.

Susan Eichhornová, viceprezidentka organizace Living Lightly zaměřené na udržitelnost a expertka v oblasti odpadového hospodářství ve svém komentáři upozorňuje, že ani na recyklaci se nedá dívat černobíle.

Nejvíce cenných zkušeností podle svých tvrzení získala jako dobrovolnice, když přímo v terénu pomáhala lidem pochopit, jak recyklovat, aby se recyklace oplácela.

Úvahy o recyklaci třeba začít od samého počátku, od nákupu zboží, říká. Produkty, které si kupujeme v obchodech, jsou zpravidla zabaleny v jedné nebo více vrstvách papíru či plastu, přičemž tyto obaly - a v mnoha případech i samotné produkty - budeme chtít jednoho dne vyhodit.

Zajímavým údajem, na který upozorňuje, nicméně je, že podle výzkumu zemědělských inženýrů a biologů z Purdue University v USA tvoří náklady na obalový materiál u potravin v průměru až 10% z celkové ceny. A to je často více, než dostávají za své suroviny i farmáři.

„Hledání produktů s co nejmenším množstvím obalů je proto vhodné chování, které bychom si měli osvojit, abychom snižovali svou potřebu recyklovat," říká Eichhornová. Pokud se nám však podaří tuto potřebu zredukovat, nějaký odpad budeme produkovat stále.

Co dál? Neustálé rozšiřování skládek podle Eichhornovej řešením není. Právu zde se ke slovu dostává recyklace.

Recyklovat vždy, všude a všechno se nedá

O tom, který odpad má být určen k recyklaci, musí podle Eichhornovej rozhodnout trh.

"To znamená, že recyklace může proběhnout pouze tehdy, je-li někdo ochoten zaplatit a / nebo si vzít určité materiály a vyrobit z nich nové výrobky. Základní premisa recyklace je, že věc, která by se šla vyhodit, je namísto toho využita při výrobě nové věci. Zní to úžasně jednoduše a v mnoha ohledech to i jednoduché je. Jenže podobně jako mnoho jiných věcí v našich každodenních životech i recyklace je závislá na ekonomice," píše dále.

Fungování tohoto trhu Eichhornová ilustruje na příkladu z East Central Solid Waste District, kde pracuje jako zástupkyně ředitele a vzdělávací ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372