2/2023

I dospělí mohou změnit své návyky ve prospěch životního prostředí, shodli se účastníci konference pro envivzdělávání

| autor: TZ MŽP ČR0

I dospělí mohou změnit své návyky ve prospěch životního prostředí, shodli se účastníci konference

Konference „Měníme svět?“ ukázala, co přineslo více než dvacet let environmentální výchovy a vzdělávání v Česku i to, jaká by mohla být její budoucnost.

Environmentální výchova má v České republice kořeny sahající hluboko před rok 1989. Prošla vývojem od skromných začátků po dnešní hustou síť center environmentálního vzdělávání, začlenění environmentální výchovy do vzdělávacích politik a strategických i praktických školských dokumentů, až po původní oborový výzkum. 

Typickým ale pro celou dobu rozvoje environmentální výchovy zůstává spolupráce různých aktérů: od veřejné správy, přes školy, další vzdělavatele, výzkumné instituce a neziskové organizace.

Cílem environmentální výchovy je rozvoj znalostí, dovedností a postojů potřebných pro environmentálně odpovědné jednání. To znamená odpovědné osobní, občanské a profesní jednání, týkající se zacházení s přírodou a přírodními zdroji, spotřebitelského chování a aktivního ovlivňování svého okolí. 

Další debata se týkala například otázky, jak měřit efektivitu environmentální výchovy, jak více zapojit děti do rozhodování tak, aby byli schopné řešit také složitější problémy životního prostředí nebo jaké jsou zkušenosti s organizováním environmentální výchovy dalších evropských zemích.

Záštitu nad konferencí převzal ministr životního prostředí Richard Brabec. Spolupořádala ji Lipka, školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno a Pavučina, Síť středisek ekologické výchovy. Partnery byly Jihomoravský kraj, Ekofilm a Cena za environmentální publicistiku Ekopublika.

Ceny za environmentální publicistiku

V rámci konference proběhlo i slavnostní vyhlášení ceny za environmentální publicistiku EKOPUBLIKA 2017. Cena chce podpořit environmentálně zaměřené texty publikované v tradičních i online denících a časopisech.

Z celkem 20 nominovaných článků vybrala porota šest textů, které si zaslouží ocenění a letos poprvé vybrala dva vítězné články. Velkou Ekopubliku za rok 2017 získal článek Martin Uhlíře "Ze života umírajícího hmyzu", který vyšel v Týdeníku Respekt. 

Ocenění Malá Ekopublika za rok 2017 si odnesl Jan Lipold za článek "Nevyhazujte to! Nejvyšší čas na rehabilitaci opravářů čehokoli", jenž byl publikován na zpravodajském serveru Aktuálně.cz.

Mezi oceněnými byli také Jaromír Bláha za článek "Pro koho chtějí senátoři zničit naše národní parky?" (Deník Referendum), Tomáš Brolík za článek "Než přijde latex" (Týdeník Respekt), Martin Rychlík za článek "15 tisíc vědců varuje před zničením Země" (Lidové noviny) a Pavel Švec za článek Spláchnutá budoucnost (Mladá fronta DNES). 

Oceněným autorům předal ceny Ladislav Miko, odborník v oblasti životního prostředí, bývalý ministr životního prostředí a ředitel právě probíhajícího festivalu EKOFILM. Vítězové si kromě věcných cen odnesli také finanční odměnu 10 000 Kč, kterou věnovala Nadace Veronica.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP