4/2022

Heřmanův Městec proměnil odpadové hospodářství

| zdroj: Méně odpadu0

bin-1714052_640.jpg
zdroj: Pixabay

Ve městě nyní, po zavedení nových technologií, vytřídili o více než polovinu více plastů či bio odpadů. Také se zde meziročně zvýšily platby od společnosti EKO-KOM o více než třetinu.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

  • rozdalo občanům celkem 400 zahradních kompostérů. Díky tomu již došlo k podstatnému snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu v tom směsném.
  • spustilo adresné třídění odpadu. Tímto způsobem zde třídí plast, papír a bioodpady. Většina domácností ve městě dostala ke své původní nádobě na směsný komunální odpad ještě další tři nádoby o objemu 120 litrů. Lidem se díky tomu podstatně zvýší komfort při třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. A tím, že systém není anonymní, tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.
  • zavedlo moderní evidenční systém – ten umí evidovat všechny druhy odpadu. Město tak může přesně sledovat množství vytříděného směsného odpadu, papíru, plastu i bio odpadu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. I díky těmto informacím tak zastupitelé mohli svozy optimalizovat – například u směsného komunálního odpadu došlo ke snížení frekvence svozu na polovinu, což přineslo další úspory.
  • distribuovalo chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Celkem šlo o více než 1500 kartiček! Díky tomu budou mít zástupci města větší přehled o odpadech, a tak budou moci nastavit kroky, díky kterým bude hospodaření s odpady ještě efektivnější.

„Máme radost z toho, že díky těmto novinkám vzrostl zájem občanů o odpadové hospodářství města,“ vysvětluje starosta města Josef Kozel a doplňuje: „podstatné pro nás je, že kromě úspor, které modernější odpadové hospodářství přinese, tak bude i vstřícnější k životnímu prostředí.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM