1/2021

Green Deal: Uprostřed problémů leží příležitost

| autor: Pavel Mohrmann0

horsak.png
zdroj: twitter

Je Green Deal opravdu hrozbou, jak někteří říkají, nebo příležitost? Odpověď na tuto otázku se bude snažit dát série webinářů pořádaná Českou asociací oběhového hospodářství.

Jedním z přednášejících bude také generální ředitel společnosti SUEZ CZ, a.s., Zdeněk Horsák, se kterým jsme na toto aktuální téma pohovořili.

Stále občas někde vyvěrají hlasy, které tvrdí, že Green Deal bude pro některé průmyslové firmy likvidační, nebo proběhne "vystěhování" produkce tam, kde nejsou k životnímu prostředí tak ohleduplní. Není na tom špetka pravdy?

Samozřejmě, že Green Deal je velká výzva. Odhaduje se, že až 20% firem bude muset projít hlubokou transformací nebo prostě skončí své podnikání. 30% pracovníků se bude muset rekvalifikovat nebo změnit profesi. Nicméně integrace oběhového hospodářství byla také podobnou výzvou a mnoho společností to vzalo jako příležitost a výsledky se začínají dostavovat.

Zelená dohoda není jen záležitostí EU, ale podobný program již běží v USA – Green New Deal. Trendy směřující k lepšímu nakládání se zdroji a ke snížení emisí pak běží na všech kontinentech. V tolik kritizované Číně se masivně investuje do zelených technologií a v ČR můžeme jen závidět. Viděl jsem jejich nová logistická centra na odpady a také jejich legislativa je v některých aspektech tvrdší než ta naše. Albert Eistein kdysi řekl : Uprostřed problémů, leží příležitost. Věřím, že ji v ČR zachytíme

Green Deal vyžaduje rozsáhlou transformaci ve všech možných odvětvích průmyslu. To bude vyžadovat nepředstavitelně velké investice finanční, personální, časové... Máme na to? Není Green Deal svými nároky zatím jen velkým přáním, než realizovatelným projektem?

Osobně nevidím problém v penězích, zdá se, že jich je dostatek jak z veřejných zdrojů a dotací, tak privátní sféra má apetit vložit peníze do „zelených“ projektů. Celkové se předpokládají investice ve výši 260 miliard eur nad rámec běžného rozpočtu což je 1,5 HDP EU. Další podporu poskytne Evropská investiční banka. Na akciovém trhu je vidět růst cen akcií firem, které se zabývají vývojem, výstavbou nebo provozem environmentálních technologií.

Na scéně, a to i v ČR se objevují netradiční investoři, kteří pochopili, že investice do energetiky, odpadového a vodního hospodářství jsou dlouhodobě udržitelné. Skvělá zpráva pro ČR je, že oběhové hospodářství má samostatné kapitoly ve Fondu obnovy i OPŽP. Modernizační fond směřuje až 80% zdrojů do dekarbonizace energetiky a průmyslu vůbec.

V ČR je mnoho iniciativ a programů, které Green Deal přímo podporují, ať je to Průmysl 4, Circucal Czechia 2040, naše snahy o využití vodíku, E-mobilita apod. Nyní je důležité, aby průřezově jednotlivá ministerstva pružně zareagovala a připravili fiskální a jiné nástroje na podporu investic do Green Deal řešení. Nejsem příznivcem „tvrdých“ legislativních změn, ale spíše řešení, které budou táhnout firmy správným směrem.

Na co a především na koho bude seriál webinářů zaměřen a proč?

Semináře budou primárně zaměřeny na průmyslové podniky, ale náměty tam jistě najdou i další stakeholdeři a to především měst a obce, zemědělské společnosti a společnosti z oblasti služeb a IT, kde jsou nedozírné možnosti pro nové aplikace a nabídky. Na své si však přijdou i finančníci, protože tady je možnost vydělat a vůbec všichni včetně studentů, místních komunit a nevládních organizací. Ti všichni by měli pochopit, že co je to Green Deal, a že se stane součástí našich životů ať chceme nebo nechceme.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo