2/2023

Francie plánuje zvýšit výdaje na obnovitelné zdroje energie

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Francie plánuje zvýšit výdaje na obnovitelné zdroje energie

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že vláda zvýší výdaje na obnovitelné zdroje energie na 8 miliard euro ročně ze současných 5 miliard.

Francouzský energetický plán byl vydán 27. listopadu a celkové výdaje na obnovitelné zdroje mezi 2019 a 2028 podle něj dosáhnou 71 miliard euro ( zhruba 1,84 bilionu korun).

„Do roku 2030 bude instalovaný výkon onshore větrných elektráren trojnásobný a výroba elektřiny z fotovoltaiky bude pětinásobně vyšší,“uvedl Emmanuel Macron v televizním projevu.

Francie získává v současnosti 75 % své spotřeby elektrické energie z jaderných zdrojů, ale vzhledem k předpokládanému snižování podílu výroby elektřiny z jádra na 50 % v roce 2035 se Francie chce soustředit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Pokud by došlo k uváděnému nárůstu instalovaného výkonu, vyráběla by Francie 40 % své spotřeby z OZE. Vláda uvedla, že do konce roku by mohla dosáhnout stanovený cíl 15 GW celkového instalovaného výkonu větrných elektráren. Nebude však pravděpodobně dosažen stanovený cíl ohledně celkového výkonu fotovoltaických elektráren, a to 10,2 GW.

Macron uvedl, že vláda zajistí, aby cena elektřiny z obnovitelných zdrojů energie byla dostupná pro odběratele. Zároveň bude Francie rozvíjet kapacitu vedení pro přeshraniční přenosy s jejími sousedícími zeměmi, aby byla zajištěna nejnižší dostupná cena.

Kontrola cen elektřiny by mohla být částečně dosažena reformou francouzského ARENH, opce ostatních účastníků francouzského trhu nakupovat část výroby jaderných elektráren za garantovanou cenu 42 eur/MWh.

„Je nezbytné, aby francouzský lid nadále těžil ze situace, dokud jsou jaderné reaktory v provozu,“řekl Macron.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP