Reklama

15. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Francie chce jako první země světa úplně zakázat těžbu ropy a plynu

Poté, co se francouzská vláda rozhodla, že od roku 2040 zakáže prodej automobilů s klasickými spalovacími motory, přijala další radikální rozhodnutí. Francie se má v nadcházejících desetiletích stát zemí s nulovou uhlíkovou stopou.

Návrh, který na svém zasedání přijal vládní kabinet v Paříži, počítá s postupným ukončením těžby ropy a zemního plynu. Od roku 2040 mají státní orgány přestat vydávat nová povolení na těžbu fosilních paliv a nebudou prodlužovat vydané licence.

Tento krok podle Nicolase Hulota, francouzského ministr životního prostředí, vládaě umožní odmítnout více než 40 žádostí o nové průzkumy v potenciálních těžebních oblastech. Současné licence, která těžbu povoluje, bude však do roku 2040 prodlužována tak, aby nedošlo k poškození platných smluv.

Zákaz těžby fosilních paliv, jak uvedl Hulot po schůzi vlády, má z dlouhodobého hlediska podpořit francouzskou energetickou bezpečnost. "Umožní to investorům investovat mnohem více do obnovitelných zdrojů energie. Ropa a uhlí nás dnes nutí být odkázánými geopolitiku."

Nová legislativa je součástí širšího plánu prezidenta Emmanuela Macrona, aby Francie vedla globální úsilí snižovat emise uhlíku po tom, co americký prezident Trump rozhodl o odstoupení USA od pařížské klimatické dohody.

Malý háček: Francie ropu téměř ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372