1/2021

Finská jaderná elektrárna Hanhikivi počítá s udělením stavebního povolení ještě letos

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

Rakentamisvalmius_2048px.jpeg
zdroj: hanhikivi1.fi

Nová finská jaderná elektrárna Hanhikivi očekává udělení povolení k výstavbě ještě v letošním roce. Úřad pro jadernou bezpečnost zatím obdržel zhruba třetinu potřebné dokumentace, zbytek by měl být dodán v první polovině roku. Nový jaderný blok typu AES-2006 VVER s výkonem 1200 MW by měl být podle současných plánů spuštěn v roce 2028.

Společnost Fennovoima, zodpovědná za projekt nové finské jaderné elektrárny Hanhikivi, zveřejnila v minulém týdnu shrnutí stavu projektu, včetně plánu na letošní rok. V loňském roce Fennovoima společně s ruskou dodavatelskou společností RAOS Project uzavřela několik záležitostí týkajících se návrhu primárního okruhu, kontejnmentu a hloubkové ochrany elektrárny.

„Máme za sebou dobrý a významný rok 2020, jak pro společnost Fennovoima, tak pro celý projekt. Dosáhli jsme svých cílů a postupovali podle plánu,“ uvedl Joachim Specht, generální ředitel Fennovoima.

Elektrárna Hanhikivi bude disponovat ruským blokem AES-2006 VVER s výkonem 1200 MW. Kontrakt uzavřela Fennovoima s dceřinou společností Rosatomu, Rusatom Overseas, v prosinci roku 2013. Třetinu společnosti Fennovoima pak od roku 2014 vlastní rovněž dceřiná společnost Rosatomu, RAOS Voima.

Stavební povolení ještě letos

Fennovoima věří, že od finského úřadu pro jadernou bezpečnost získá stavební povolení do konce letošního roku. V loňském roce již úřadu předala šest z celkem patnácti částí požadované dokumentace. Zbývající dokumenty pak chce Fennovoima předat do poloviny tohoto roku.

„Letos budeme usilovně pracovat na dosažení vyspělé úrovně návrhu požadované stavebním povolením. Současně se připravujeme na stavbu a provoz elektrárny. Již víme, že technické vlastnosti Hanhikivi 1 nám zaručí bezpečnou a vynikající elektrárnu,“ dodal Specht.

Komerční spuštění elektrárny Hanhikivi je nyní plánováno na rok 2028, přičemž původní plán počítal již s rokem 2024. Přípravné stavební práce začaly v lokalitě Pyhäjoki v roce 2016 a elektrárna počítala se stavebním povolením v roce 2018, tento plán se však v letech 2017 a 2019 opětovně posouval.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo