1/2024

Evropské uhelné regiony usilují o spravedlivou transformaci

| zdroj: Ústecký kraj0

Evropské uhelné regiony usilují o spravedlivou transformaci

Deklarace žádá Evropskou komisi o podporu při zajištění úspěšné transformace a rozvoje uhelných regionů prostřednictvím transformačního fondu pro „spravedlivý přechod”, z něhož budou moct uhelné regiony čerpat prostředky na tvorbu kvalifikovaných pracovních míst a na další projekty spojené s transformací.

Svůj podpis pod deklaraci připojil 1. náměstek hejtmana Martin Klika, který na konferenci zastupoval Ústecký kraj také v panelové diskuzi na téma Výhled pro uhelné regiony.

„Velký potenciál vidím v meziregionální přeshraniční spolupráci a realizaci společných projektů třeba s uhelnými regiony v Polsku či Německu. Se Saskem připravujeme např. testování autonomních systémů, jasným krokem do budoucnosti je energetické využívání vodíku v Ústeckém kraji, které odstartovalo společné memorandum podniků a kraje.

Na postupnou transformaci od regionu, jehož ekonomika stojí na těžbě uhlí, k regionu využívajícímu ty nejmodernější technologie, se intenzivně připravujeme. Transformační fond Evropské unie pro uhelné regiony bude pro nás významným zdrojem, díky kterému se může transformace na plno rozběhnout,“ řekl 1. náměstek Martin Klika.

Setkání Platformy uhelných regionů v transformaci se zúčastnili také zástupci Evropské komise, europoslanci, zástupci ministerstev a dotčených regionů. Kromě podpisu deklarace a panelových diskuzí proběhly také studijní cesty zaměřené na rekultivace a turistiku a udržitelnou energii.

Plánovaný útlum těžby uhlí a výroby elektřiny z uhlí přinese zásadní změny, u nichž lze očekávat významné dopady na sociální strukturu a zaměstnanost v dotčených regionech. Proto je kladen důraz na přechod se spravedlivými a sociálně přijatelnými důsledky. 

Významné jsou především investice do rozvoje infrastruktury, vědy a výzkumu, propagace a rozvoje pracovních sil za přispění strukturálních fondů z EU. Transformační fond by měl pomoci regionům ve spravedlivém přechodu a finančně podpořit významné investice a transformační projekty.

Foto: Ústecký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP