1/2024

Evropská premiéra světového vynálezu pro mazání a proti opotřebení

| zdroj: TZ Nanotech-Europe0

Foto 1_IF-WS2_2.jpg
zdroj: Nanotech-Europe

Dlouho očekávaný výsledek výzkumu je připraven pro užití v průmyslu, je cenově dostupný a snadno aplikovatelný. Při jeho použití dochází ve strojírenských procesech ke snižování koeficientu tření, snižuje se opotřebení nástrojů při vrtání, frézování či obrábění a zvyšuje se kvalita vytvářených povrchů.

Aplikací maziv do samotných strojů při výrobě dochází k prodloužení životnosti a prodloužení servisních intervalů. Nová aditiva a maziva s originální strukturou wolframových nanočástic byla v Evropě poprvé představena na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Významný je i příspěvek výrobku k snižování negativních dopadů globální změny, včetně emisí CO2. Tribologické kontakty totiž způsobují asi 23% celkové světové spotřeby energie. 20% tvoří energie použitá k překonávání tření a 3% připadají na repasování opotřebovaných dílů či jejich nahrazování. Využitím výhod nových povrchových, materiálových a mazacích technologií pro snížení tření a lepší ochrany proti opotřebení ve vozidlech, strojích a dalších zařízeních po celém světě by mohlo dojít ke snížení energetické ztrát vyvolaných třením a opotřebením v krátkodobém horizontu (8 let) o asi 18% a v dlouhodobém výhledu (15 let) až o 40%.

„My se využití fullerenových nanočástic disulfidu wolframu věnujeme už několik let, ale nechtěli jsme nic uspěchat. Potřebujeme být dobře připraveni na zájem, který produkty pod značkou NANOTECH (NanoLub®IF-WS₂) vyvolají. Nejde ani o dodávky, jako spíše o odladění pro jednotlivé aplikace. Proto jsme víc testovali, než propagovali,“ vysvětluje Milan Štelcl, technický ředitel Nanotech-Europe, firmy, která vynález v Evropě zastupuje.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP