1/2024

Evropská komise je pro výstavbu ZEVO

| autor: Petr Jarolímek0

Evropská komise je pro výstavbu ZEVO

Schválení státní podpory

Jak jsme již informovali v dubnu v jiném případě (zde), tak i nyní se podobný scénář opakuje. Evropská komise opět Polsku schválila podle pravidel EU pro státní podporu polské plány na výstavby zařízení na energetické využití komunálního odpadu v Gdaňsku.

Příjemcem podpory je Port Czystej Energii Sp. z o.o. (Dále jen „PCE“), komunální společnost. Projekt bude organizován ve formě partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi PCE a soukromými partnery vybranými příjemcem v rámci výběrového řízení.

Evropská komise posoudila opatření podle pravidel státní podpory EU, zejména podle pokynů Komise pro rok 2014 o státní podpoře pro ochranu životního prostředí a energetiku.

Komise zjistila, že podpora přispěje k cílům EU v oblasti energetiky a životního prostředí, aniž by nepřiměřeně narušovala hospodářskou soutěž na jednotném trhu. Další informace budou pro zájemce k dispozici na internetových stránkách Komise o hospodářské soutěži ve veřejném rejstříku případů pod číslem SA.55100.

Ekologické dopady

Kogenerační výroba patří mezi vysokoúčinné technologie umožňující výrobu elektrické energie a tepla (v tomto případě veřejné dálkové centrální zásobování teplem), a to současně v jednom zařízení, což celkově prospěje životnímu prostředí.

Nové zařízení také pomůže snížit skládkování komunálního odpadu jeho energetickým využitím. Jedná se o přibližně 160 000 tun odpadu ročně, který je v současné době uložen na skládky. ZEVO také přispěje ke snížení spotřeby fosilních paliv, a tím ke snížení emisí CO2.

Spolu s předešlým případem výstavby ZEVO v Olsztyně se dohromady jedná o schválenou podporu ve výši 118 milionů euro. Vzhledem k tempu výstavby se státní podporou obecně se v Polsku jistě nebude jednat o poslední případ tohoto typu, o kterém ještě do budoucna uslyšíme.

Čtěte také:

Evropská komise Polsku odsouhlasila státní podporu pro nové kogenerační ZEVO

Schválení státní podpory pro ZEVO Olsztyn (pdf dokument)

ilustrační foto Gdaňsku/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP