1/2024

EU nevyslyšela průmysl a původní termíny pro reportování a odevzdání povolenek se nemění

| autor: Jan Votruba| zdroj: oenergetice.cz0

EU nevyslyšela průmysl a původní termíny pro reportování a odevzdání povolenek se nemění

Současná legislativa umožňuje flexibilitu

Evropská komise ve čtvrtek prohlásila, že si je vědoma krize spojené se šířením koronaviru a že to může způsobit problémy pro společnosti naplnit termín 31. března, informoval zpravodajský portál EURACTIV. Nicméně dle Komise současná pravidla umožňují určitou míru flexibility v rámci tohoto termínu a proto termín nehodlá oficiálně posunout.

Evropská komise vysvětlila, že státy mohou udělat „konzervativní odhad“ vypuštěných emisí CO2 pro firmy, které nenaplní termín 31. března, pokud to společnosti sami stihnou do konce dubna, kdy se musí povolenky odevzdat.

„Evropská komise zdůrazňuje význam včasného odevzdání povolenek do povinné lhůty dne 30. dubna 2020,“ dodala k prohlášení Komise.

Průmyslu se to nelíbí

Reakce Evropské komise přišla po žádosti několika lobistů z řad průmyslu, aby se letošní termíny pro povolenky posunuly. Argumentují epidemií koronaviru, která znemožňuje nebo výrazně komplikuje oficiální ověření vypuštěných emisí. Toto je problém pro společnosti, které nechaly celou záležitost na poslední chvíli a nyní jsou kvůli koronaviru zavřené.

„Naši členové označili potřebu flexibility pro dodržování lhůt v rámci ETS,“ sdělila Evropská asociace výrobců cementu. „My podporujeme odložení termínu 31. března,“ dodala Evropská ocelářská asociace Eurofer.

Ocelářská asociace Spojeného království sdělila, že požádala britskou vládu, aby naléhala na Evropskou komisi ohledně odložení termínu a odvolává se na narušení prací kvůli koronaviru.

Komise neustupuje

Nicméně Komise zatím všechny naléhání a prosby odmítla s tím, že současná pravidla za určitých podmínek dovolují oficiální ověření vypuštěných emisí bez fyzické návštěvy. Za dodržení současných termínů se přimlouvají i „zelené“ skupiny. Dle nich by odložení termínů narušilo celý trh s povolenkami.

Evropská unie používá reportování vypuštěných emisí pro výpočet celkového množství emisních povolenek v oběhu. Toto číslo je pak kriticky důležité pro tzv. rezervu tržní stability, do které je stahováno odpovídající množství přebytku povolenek v oběhu. Narušení systému by mohlo dle nevládní organizace Carbon Market Watch narušit bilanci systému.

Foto: pixabay

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA