1/2024

EU ETS: Rok 2023 byl turbulentní

| zdroj: Vertis0

pexels-62575186-9209011
zdroj: pexels

Cenu povolenek jsme vloni mohli vnímat jako jízdu na horské dráze. Obchodovat se začínaly na 82,45 € a do 21. února dosáhly historického maxima 101,25 €. To bylo podpořené reformou Fit for 55. Cenová dynamika od konce února razantně klesala až na úroveň, kdy zájem klesl pod úroveň roku 2022.

Loňská reforma ETS povede k velkým změnám, které se týkají bezplatných povolenek. Změny budou platit od roku 2026 a nevyhnou se ani teplárenství. Referenční hodnoty jsou v současné době aktualizovány Komisí EU a pravděpodobně povedou k novým základním úrovním pro bezplatné přidělování povolenek.

Dá se předpokládat, že maximální snížení se bude týkat oboru teplárenství, což znamená 50% snížení ve srovnání se základní úrovní z let 2013–2020 s platností od roku 2026. Nová pravidla podmíněnosti znamenají, že množství bezplatně přidělovaných povolenek lze snížit o 20 %, pokud zařízení bude vykazovat hodnoty ve srovnání s referenční hodnotou nedostatečné, nebo pokud nebudou prováděny energetické audity.

Těm, kterých se to týká, běží čas, protože termín pro předložení plánu klimatické neutrality je květen 2024. Bezplatné přidělování povolenek pro teplárenství se bude postupně snižovat ze současných 30 % základní úrovně na 0. Velký pokles objemu bezplatně přidělených povolenek lze očekávat od roku 2026 s tím, že od roku 2030 již žádné bezplatné povolenky nebudou. Pokud tedy nebude zařízení spadat do jedné z následujících výjimek: Úlevy mohou dostat zdroje napojené na dálkové vytápění.

Tyto úlevy mají zmírnit šok ze skokového zpřísnění podmínek ETS a týká se všech zemí EU. Tato výjimka brání snížení bezplatných povolenek na nulu do roku 2030. Ostatních oborů se výjimka netýká.

Druhá výjimka je cílenější a vztahuje se pouze na dálkové vytápění z těchto zemí: Bulharsko, Česko, Lotyšsko a Polsko. Zároveň musí platit, že daná zařízení splnila další podmínky (investice do snížení emisí do roku 2030 a plány klimatické neutrality), aby dosáhla navýšení bezplatných povolenek o 30 % z vypočítaného základu.

V blízké budoucnosti

Navzdory dalšímu snižování množství povolenek v oběhu se dá očekávat snižování ceny. Důvodem k této úvaze jsou velmi přísné cíle EU. Kromě toho bude zásadně ovlivněno bezplatné přidělování. Zatímco obor teplárenství bude do jisté míry chráněn před nejtvrdším nárazem zpřísnění pravidel, ostatní sektory v EU ETS budou zasaženy více, protože se nevejdou ani na seznam výjimek a nebudou chráněny ani přes uhlíkové clo.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA