1/2024

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018

| autor: TZ ERÚ0

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro třetí čtvrtletí 2018

Aktuální indikativní cena plynu činí dle metodiky ERÚ 699 Kč/MWh v případě využití plynu na vytápění, 749 Kč/MWh v případě využití plynu na ohřev vody a 899 Kč/MWh pro zákazníky, kteří využívají plyn pouze na vaření.

Jde o ceny indikativní – orientační, chcete-li doporučené. Slouží především jako návod pro spotřebitele a jako nezávazné doporučení pro obchodníky," podtrhuje předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata.

Indikativní ceny plynu jsou počítány na základě aktuálního vývoje burzovních cen plynu a zahrnují i přiměřenou marži obchodníka. „Od počátku se někteří dodavatelé vymezují proti tomuto ukazateli, považují ho za cenový diktát.

To je špatná interpretace, neboť tento ukazatel dodavateli nic nepřikazuje. Dobře slouží spotřebitelům, kteří si mohou jednoduše porovnat, kolik jim účtuje současný dodavatel, a napoví jim, zda se vyplatí hledat jiného dodavatele.

Indikativní ceny vidím jako katalyzátor, posilující vliv konkurenčního prostředí. Mám proto radost pokaždé, když jejich zveřejnění vyprovokuje některé z obchodníků k úpravě cenové politiky," říká Vladimír Outrata.

ERÚ zavedl zveřejňování indikativních cen plynu v srpnu 2016, kdy je poprvé publikoval na poslední čtvrtletí roku 2016. ERÚ tak reagoval na situaci, kdy došlo k výraznému poklesu cen plynu na burze, tento pokles však dodavatelé ne vždy promítli do svých ceníků v odpovídající výši.

Není jistě náhodou, že krátce po zavedení indikativních cen trh opakovaně a výrazně zlevňoval. Indikativní ceny se jako ukazatel trvale ujaly v některých srovnávačích, informují o nich spotřebitelské i další organizace. To svědčí o jejich kladném přijetí mezi odbornou i spotřebitelskou veřejností," dodává Vladimír Outrata.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru – vaření, ohřev vody a vytápění. Nezahrnují DPH a je nutné k nim přičíst regulovanou složku ceny, která je specifická pro dané distribuční území.

Všechny tyto údaje pro výpočet celkové ceny zjistí spotřebitelé na vyúčtováních za služby dodávky plynu. Každému spotřebiteli, který odebírá plyn ERÚ doporučuje alespoň jednou ročně porovnat cenu za plyn na faktuře s indikativní cenou.

Je-li cena na jeho faktuře vyšší, mělo by to být přinejmenším impulsem k vyjednávání se současným dodavatelem o nové ceně, případně impulsem ke změně dodavatele.

Přílohy tiskové zprávy naleznete zde.

Připojené soubory

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP