2/2023

Dotkne se uhlíkové clo hutnictví a ocelářství v ČR?

| autor: Martina Jandusova0

steel-1968194_640.jpg
zdroj: Pixabay

V evropském Green Dealu se počítá se směrnicí, která zavádí na vnějších hranicích členských zemí EU tzv. uhlíková cla. Hotova by měla být od poloviny příštího roku a promítne se do všech průmyslových odvětví.

„Snaha Evropy o dosažení klimaticky neutrálního stavu do roku 2050 by mohlo být ohroženo nedostatkem úsilí na straně našich mezinárodních partnerů. To by znamenalo riziko úniku uhlíku. K tomu dochází tehdy, když společnosti přesouvají výrobu do zemí, které mají ohledně emisí méně přísné předpisy.

V takovém případě by ke snížení celosvětových emisí nedošlo. Tomuto riziku by se podařilo zabránit díky novému mechanismu, který by stanovil cenu uhlíku na dovoz určitého zboží ze zemí mimo EU,“ vysvětluje,“ Evropská komise, proč chce zavést mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích.

Plánované zavedení mechanismu by mohlo urychlit dekarbonizaci v průmyslových odvětvích. Tímto mechanismem má být nahrazena alokace bezplatných povolenek pro průmyslové podniky, takže společnosti by mohly pocítit nutnost implementace zelených technologií. Právě výrobci železa a oceli významným způsobem přispívají k emisím skleníkových plynů do atmosféry, zároveň jde ale o významná, a pro Českou republiku důležitá, odvětví českého průmyslu.

Proto nás zajímalo: Jaké dopady toto opatření bude mít na hutnictví a ocelářství v ČR?

Radim Klimša , vedoucí odboru majetek a životní prostředí, TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.

Plánované zavedení mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) zatím nemá žádné přesné obrysy a proto je obtížné vyjadřovat se k dopadu na ocelářství v ČR. Nicméně velmi bedlivě a s velkými obavami sledujeme úvahy o zavedení tohoto mechanismu a zejména pak úvahy o souběžném zrušení přídělu bezplatných povolenek.

Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích může vyřešit nerovnost v případě dovozu do EU ocelářských výrobků ze zemí mimo EU. Nijak však neřeší a nechrání vývoz ocelářských výrobků z EU do zemí mimo EU.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP