1/2024

#dostbyloplastu: Ministr Richard Brabec přichází s iniciativou proti nadužívání jednorázového nádobí

| autor: TZ MŽP0

#dostbyloplastu: Ministr Richard Brabec přichází s iniciativou proti nadužívání jednorázového nádo

Úplný zákaz jednorázových plastů je do budoucna reálný a určitě je to jedna z možných cest, kudy se můžeme vydat. Nicméně takový okamžitý zákaz by prodražil výrobky, a tím pádem životy nás všech.

Naproti tomu vhodně stanovený cíl omezení nebo zákaz používání jednorázových plastů může přimět společnosti k investicím do vývoje nových technologií a současně i k rychlejší akci na úrovni Evropské komise v oblasti stanovení jednotných požadavků na obalové a biologicky rozložitelné materiály.

Tím by se zabránilo tomu, aby k nám proudily tisíce tun plastových materiálů (zejména z asijských zemí), které mají k biologické rozložitelnosti daleko.

O tom, jak bude vypadat budoucí legislativa v oblasti omezování jednorázových plastů, ale rozhodneme my všichni. Úřady, firmy i občané. Poptávka totiž vytváří nabídku.

Do doby, než se z legislativních návrhů stanou reálné závazky, se proto ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl jít cestou dobrovolných dohod s firmami, které působí v segmentu rychlého občerstvení, a v iniciativě #dostbyloplastu se společně zavázat k redukci obalů. Není na co čekat.

O iniciativě #dostbyloplastu

Princip iniciativy spočívá v uzavření dobrovolných dohod mezi MŽP a společnostmi ochotnými zavázat se ke snížení spotřeby plastů a jednorázového nádobí ve svých provozech.

Smyslem je vytvořit pro zákazníky alternativy, které nebudou mít dopady na životní prostředí ani na jejich peněženky. Motivace musí být pozitivní. Více na www.dostbyloplastu.cz.

Úřady, firmy - pojďte do toho s námi

Chcete se k nám připojit? Rozhodli jste se snížit používání jednorázových plastů směrem k zákazníkům nebo interně mezi zaměstnanci? Na úřadě nebo ve firmě? Hurá do toho!

Pokud nám představíte konkrétní strategií, a zapojíte se tak do našeho projektu, můžete po předchozí domluvě s námi začít používat logo a hesla iniciativy ve vaší komunikaci. Můžete ukázat klientům, že v tom jste s námi a že jste společensky odpovědní.

Pro dobrovolníky

Chováte se odpovědně k životnímu prostředí? Máte vlastní, opakovaně použitelný kelímek na kávu nebo vodu? Vyhlásili jste válku plastům?

Řekněte to všem na Facebooku a sdílejte naší iniciativu #dostbyloplastu. Připojte se k naší facebookové události. Foťte nadměrné nebo zbytečné obaly, označujte přátele, kteří se chovají odpovědně. Zkrátka – podpořte nás!

dostbyloplastu@mzp.cz

www.dostbyloplastu.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA