1/2024

Díky ekodesignu lze vyrábět udržitelné a nákladově příznivé plastové výrobky

| autor: František Vörös, konzultant0

ekodes2.png

V článku Ekodesign na příkladu tuby na zubní pastu jsem informoval o inovované tubě na zubní pastu Colgate, kterou vyvinula španělská společnost Albea. Podařilo se jim nahradit desítky let používanou kombinaci hliník-plast pro zubní pasty, která je nerecyklovatelná, aplikací vysokotlakého polyetylenu (HDPE).

Tuba byla certifikována evropskou asociací recyklátorů (APR) a agenturou RecyClass jako plně recyklovatelná samostatně, nebo v proudu obalů z HDPE. Vyvinuté řešení postupně přebírají i další výrobci zubních past, kterých se každoročně ve světě vyrobí 20 miliard kusů.

Na letošním veletrhu Plastics Recycling Show, který se po pauze uskuteční 4. - 5. 11. 2021 v Amsterodamu, figuruje společnost Colgate jako kandidát na ocenění za inovace v jedné ze sedmi kategorií.

Další rok by se mezi kandidáty na ocenění mohla zařadit německá společnost CosMed GmbH se sídlem v Löhne, která uvedla na trh patentovaný dávkovač pěny „Squeeze Foaming Device“ (viz obrázek).

ekodes.png

Ve srovnání s obdobnými aerosolovými výrobky je jejich produkt vyroben pouze z jediného a navíc snadno recyklovatelného produktu – z polypropylenu. Dosavadní systémy jsou vyrobeny obvykle z PET lahve, z jiných plastů jsou vyrobeny další potřebné komponenty a k produkci pěny slouží ocelová pružina. Výrobek je tak nerecyklovatelný.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ