Reklama

6. 5. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös – konzultant

Ekodesign na příkladu tuby na zubní pastu

Ještě před schválením Strategie EU k cirkulární ekonomice plastů, konkrétně v září 2017, vydala evropská asociace výrobců plastů – Plastics Europe - brožuru s dlouhým názvem „Plastics Europe´s Views on Ecodesign with Plastics within Circular Economy“. V úvodu jsou uvedeny definice dle ISO standardů, následují popisy a příklady aplikace ekodesignu v obalových aplikacích.

Na konferenci Obaly 2019, konané 26. 3. 2019 vymezil provozní ředitel EKO-KOMu Petr Šikýř pojem ekodesignu jako prostředek pro výrobce, jak přispět k plnění cílů cirkulární ekonomiky plastů, včetně v jednorázových aplikacích. Z článku téhož autora pro Svět balení ze 17. 4. 2020 cituji: „Pro plnění nových recyklačních cílů budou nutné změny v designu samotných obalů. V rámci tzv. ekodesignu výrobků a obalů bude cílem je konstruovat tak, aby během celého svého životního cyklu co nejméně zatěžovaly životní prostředí.

Měly by tedy déle plnit svůj účel, být vyrobeny co nejšetrněji, z co nejvíce recyklovaných materiálů. Obal si zároveň musí zachovat svoji ochrannou funkci a podstatné je také to, aby byl snadno identifikovatelný použitý materiál, a to jak pro spotřebitele, tak i pro úpravce a zpracovatele. Na příslušném trhu pak musí pro tyto materiály existovat technologie na jejich další zpracování“.

Všechny tyto podmínky splňuje inovovaný typ tuby pro zubní plastu, který byl uveden na trh firmou Colgate. Každoročně se na světě spotřebuje 20 miliard tub se zubní pastou. Desítky let výrobci používají tuby z kombinace plast – hliník, které jsou optimalizovány tak, aby se tuba dala snadno vyprázdnit a obsah zachovával chuť a obal byl odolný proti fluoridům. Po spotřebování pasty však tyto tuby nelze ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372