1/2024

Demontáž grafitových jaderných reaktorů by mohla být v budoucnu snadnější

| zdroj: Veolia0

Demontáž grafitových jaderných reaktorů by mohla být v budoucnu snadnější

Graphitech bude odpovídat za technický vývoj a inženýrské studie potřebné při přípravě demontáže jaderných reaktorů s grafitovou technologií, kterých je na celém světě zhruba 60. Firma tak bude připravena vyhovět v tomto směru potřebám Francie, Velké Británie, Španělska, Itálie, Litvy a Japonska.

Demontáž grafitových reaktorů je složitá z důvodu jejich konstrukčního řešení (grafitový moderátor navrstvený uvnitř reaktoru) a množství materiálu, které je třeba vyklidit. Na celém světě byly dodnes rozebrány pouze dva grafitové reaktory o nízkém výkonu.

Graphitech využije know-how skupiny EDF v oboru jaderných technologií a zařízení a jejich demontáže společně se zkušenostmi Veolie v oboru robotiky pro jaderný průmysl. To umožní navrhování specializovaného zařízení a dálkově řízených systémů pro účely demontáže jaderných zařízení, zejména:

●    vývoj dálkově ovládaných nástrojů k demolici složitých a rozměrných betonových a kovových konstrukcí a zařízení pro extrakci aktivních grafitových bloků a tyčí;
●    vývoj systémů a kloubových ramen umožňujících nasazení těchto nástrojů.

Program bude zahájen v roce 2022 fází vývoje a kvalifikace pomocí modelů v reálné velikosti pro účely vytvoření dálkově ovládaných nástrojů pro demontáž reaktoru Chinon. 

Foto: Veolia

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA