Reklama

24. 9. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Co bylo schváleno na jednání Vlády?

Na středečním jednání Vládou prošla novela stavebního zákona, návrh ratifikace Pařížské dohody a dotace ze státního rozpočtu pro POZE na další rok.

Návrh zákona, kterým se mění zákon č.183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Výsledek jednání vlády: Vláda návrh schválila se změnou.

Novela vznikala více než dva roky a mění hlavně proces povolování. Ten se slučuje do tzv. koordinovaného povolovacího řízení, v němž bude sjednoceno nyní oddělené oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Což podle ministerstva výrazně urychlí povolování staveb a stavební řízení se pro lidi stane snazším, rychlejším a méně stresujícím.

Cílem je pomoci především malým stavebníkům. Například větší bazény nebo skleníky bude možné dělat ne na stavební povolení, ale jen na základě jejich umístění, což je jednodušší,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Do koordinovaného řízení nebyla zahrnuta vodní díla, jsou součástí jen u některých typů staveb. Oproti předloženému návrhu se do novely dostalo zmocnění Prahy k vydávání vlastních stavebních předpisů.

V novele jsou obsaženy i hlavní principy zákona o liniových stavbách (např. pozemních komunikacích nebo drahách). Ten nebyl dosud vládou schválen.

Účinnost novelizovaného stavebního zákona by podle MMR měla být od poloviny příštího roku.

Návrh na ratifikaci Pařížské dohody. Výsledek jednání vlády: Vláda návrh schválila se změnou.

Dokumentem OSN se státy v loni v Paříži zavázaly k snižování skleníkových plynů, což má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Počátkem září se ke smlouvě připojily největší znečišťovatelé, kterými je Čína a Spojené státy. Smlouvu v České republice nyní musí odsouhlasit poslanci, senátoři i ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372